Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 3°C Slabé sněžení

Jako tenkrát v Praze...Na Kubě hráli Rolling Stones, dorazily na ně davy

Jako tenkrát v Praze...Na Kubě hráli Rolling Stones, dorazily na ně davy
Rolling Stones v Havaně | zdroj: Profimedia

Ještě před pár lety by tomu Kubánci snad ani neuvěřili. První koncert Rolling Stones v Havaně se proto stal daleko symboličtější událostí než jakákoli politická dohoda. Sešlo se na něm půl milionu lidí. 'Čekali jsme na vás 50 let', stálo na jednom z plakátů, které si vzali fanoušci na vystoupení. 

Zpěvák kapely Mick Jagger označil vystoupení v Havaně za známku skutečných změn na ostrově, kde zahraniční rockové kapely bývaly po desítky let zakazovány. Důkazem změn je i to, že mezi účastníky koncertu byly i osobnosti jako americký herec Richard Gere či bývalá supermodelka Naomi Campbellová i syn kubánského vůdce Raúla Castra, Alejandro Castro Espín.

Mnozí z fanoušků na takový koncert čekali celý svůj život. O své lásce k Rolling Stones a dalším kapelám museli roky mlčet. Hodiny před začátkem koncertu čekaly ve frontách desítky tisíc Kubánců.

Mnozí přicestovali ze vzdálených končin země a i z ciziny. Davy se začaly scházet již 18 hodin před vystoupením a tisíce lidí nakonec zůstaly na ulicích v okolí, avšak koncert byl slyšet více než kilometr daleko. A lidé byli vděční skupině, že svolila hrát pro ně zdarma.

Mick Jagger nejprve k fanouškům v Havaně pronesl uvítání ve španělštině, než zahájil přehlídku hitů kapely písničkou Jumpin' Jack Flash z roku 1968. "Ahoj Havano, dobrý večer mí Kubánci," řekl Jagger.

Následovala skladba It's Only Rock 'n Roll (But I Like It), která mohla znít jako ujištění úřadům, ale také mohla mít zvláštní půvab pro místní vyznavače tak dlouho potlačovaného hudebního stylu. Rolling Stones a podobné "podvratné" kapely byly pro státní rozhlas a televizi tabu ještě začátkem tohoto tisíciletí.

Západní rocková a popová hudba se na ostrově zakazovala ještě před 15 lety, protože ji komunistický režim považoval za dekadentní a podvratnou. V posledních letech se ale Kuba výrazně změnila, zejména během sbližování se Spojenými státy během posledních 18 měsíců, poznamenala BBC. Koncert následoval dva dny po historické návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě.

"Bývalo to zakázané. Nesměli jsme mít skupiny jako Beatles a některé zpěváky z Latinské Ameriky. Ale teď máme dovoleno poslouchat, co chceme," řekl BBC jeden z fanoušků. "Návštěva Obamy a teď Rolling Stones. Je to jedinečné a historické. Je pěkné tu být," dodal druhý.

"Moc miluji Jaggera a stále jsem o tomto snila. Nemohla jsem zaspat, když jsem se dozvěděla, že tu bude," svěřila se agentuře Reuters Angela Menendezová, která uklízí v nemocnici. "Je to požehnání. Čekal jsem na to celý život," řekl sedmpadesátiletý Juan Carlos Leon.

"Po dnešku smím umřít," řekl agentuře AP dvaašedesátiletý Joaquin Ortiz. Třiadvacetiletá Jennifer Corchadová věří, že koncert je výrazným vykročením Kuby ke zbytku světa. "Bylo to historické," přitakal 22letý zaměstnanec státní bezpečnostní agentury Raúl Podio.

Na prvním kubánském koncertu britské skupiny, která vznikla tři roky po příchodu Fidela Castra k moci, očekávaly úřady nejméně půl milionu lidí. Nakonec jich podle agentury AFP přišlo ještě více. V nesourodém davu byly páry ve zralém věku a celé rodiny, jakož i turisté i hodně mladých lidí.

Symbolem politických změn byl koncert Rolling Stones také v roce 1990 v Československu, kde byl prvním svého druhu na českém území a třetím koncertem "Stounů" ve východním bloku (po Varšavě v roce 1966 a východním Berlíně v roce 1990). Na Strahov tehdy dorazilo téměř 100 tisíc lidí, včetně prezidenta Václava Havla, který předtím kapelu přijal na Hradě.


Zdroje: