Kubánci berou útokem vlastní pláže. Než je obsadí američtí turisté

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Pláže ve vlastní zemi byly pro mnohé Kubánce dlouhou dobu zapovězené, donedávna totiž na Kubě platil zákaz ubytovávat se v turistických hotelech. Od jeho zrušení v roce 2008 stále více Kubánců vyráželo na dovolenou k moři. Letos ovšem na kubánské pláže dorazil rekordní počet lidí. Kubánci si je totiž chtějí "naposledy" užít, než je zaplaví američtí turisté.  

Kubánské pláže prý letos navštíví přes milión místních

Kubánské pláže prý letos navštíví přes milión místních,zdroj: Profimedia.cz

Loni se v kubánských hotelech ubytovalo 1,2 milionu Kubánců. Ve srovnání s předchozím rokem to byl nárůst o 23 procent. A podle odhadů vládního úřadu pro cestovní ruch se jejich počet letos dále zvýší.

Na ostrově svobody se mění časy

Jasným signálem toho, že se časy mění, jsou i nedávné zprávy státní televize, které přinesly Kubáncům informace, jak se mají správně chovat na dovolené ve stejných letoviscích jako cizinci.

"Nehlučte, nekuřte, neodhazujte odpadky," uvedl hlasatel. "Doufejme, že až se návštěvníci vrátí domů, budou moci říct, že viděli více než krásné pláže a klasická auta; doufejme, že budou moci říct, jak dobře jsou Kubánci vychovaní."

Varadero, zhruba 160 kilometrů východně od Havany, patří mezi nejznámější kubánská letoviska. Může se pochlubit jemným bílým pískem a tyrkysově modrým mořem. Kubánci jsou nyní druhou nejpočetnější skupinou turistů na Varaderu, za Kanaďany.

Na celostátní úrovni však již Kanaďany předběhli. A jak dodává náměstek ředitele prodeje hotelového řetězce Meliá Hotels International Narciso Sotolongo, Kubánci již nechtějí jen standard, ale hledají i to nejlepší.

Španělský hotelový řetězec je nejvýznamnějším zahraničním partnerem Kuby v oblasti cestovního ruchu. Na ostrově řídí 27 nemovitostí. Letos v hotelech skupiny přenocovalo již téměř 80 tisíc Kubánců, což ve srovnání s loňským rokem představuje růst o 35 procent.

Počet Kubánců vyrážející na domácí pláže se zvyšuje

Od otevření hotelů Meliá pro místní v roce 2009 se počet Kubánců v hotelech zvyšuje v průměru o 32 procent ročně.

Na Kubu loni dorazily rekordní tři miliony zahraničních turistů. Za prvních sedm měsíců letošního roku se počet turistů v zemi zvýšil meziročně o 17 procent.

Do země také přijíždí stále více Američanů. Odborníci na cestovní ruch odhadují, že do konce letošního roku navštíví Kubu 150 tisíc Američanů, loni to bylo 91 tisíc. Mnozí také věří v masivní růst v příštích letech.

V rámci uvolňování vztahů mezi USA a Kubou vláda amerického prezidenta Baracka Obamy zmírnila restrikce pro cesty na Kubu. Turistické cesty jsou sice stále zakázané, někteří Američané však využívají toho, že jedou na Kubu z jiného, povoleného důvodu, a vyrazí i na pláž.

Zrušení amerického zákazu cest na Kubu blokuje Kongres

Zrušení zákazu turistických cest na Kubu zřejmě stále blokuje republikánská většina v Kongresu. Lobbistické skupiny však věří, že Obamova vláda učiní další kroky, aby omezení oslabila, a možná donutí republikány, aby hlasovali pro zrušení zákazu. Zatím to nevypadá, že by vláda chtěla stíhat Američany za to, že vyrazí na Kubu na dovolenou, a cestovní kanceláře a další firmy z odvětví se připravují na případné zrušení zákazu.

Domácí cestovní ruch sice vzkvétá, víkend na Varaderu je však stále pro většinu Kubánců nedosažitelný. Loni průměrný měsíční plat ve státním sektoru činil 24 dolarů (580 Kč).

Ekonom a profesor cestovního ruchu na Havanské univerzitě José Luis Perelló odhaduje, že vzestup domácího cestovního ruchu je téměř celý spojený s Kubánci žijícími v zahraničí, kteří posílají peníze svým příbuzným na Kubu.

Těm se díky tomu zvyšuje životní úroveň a mohou si zřídit vlastní podnikání. Další ekonomové připisují růst spíše hospodářským reformám prezidenta Raúla Castra, které některým zvýšily kupní sílu, zvláště kvůli tomu, že umožnily drobné soukromé podnikání.

Život na Kubě se prý mění k lepšímu

"Procházíte se ulicí Varadera a zjistíte, že je plná Kubánců, zatímco dříve jste tu viděli vždy více cizinců. Věci se pro Kubánce mění k lepšímu," říká Madeline Barová, která je se svojí dcerou na pláži.

Barová je vdaná za řidiče zahraniční společnosti, což je relativně dobře placené místo. Může si tak dovolit to, co je pro většinu Kubánců luxusem.

"Se základním platem na Kubě nemůžete ani snít o dovolené s rodinou. Nikdy," říká pokladní Irenia Gómez Oviedová. Dodává, že mohla s rodinou strávit na Varaderu dvě noci díky penězům od jejího otce, soukromého podnikatele.

I s touto pomocí musí šetřit rok, aby mohla zaplatit hotel s all inclusive, který stojí 50 dolarů (1210 Kč) za noc.

Hotely, které dříve odpíraly vstup Kubáncům, také nyní nabízejí pro místní speciální nabídky. Zvláště proto, aby zaplnily pokoje v letních měsících, v době slabé zahraniční turistické sezony.

Tagy: zahraničí Kuba turistika a cestovní ruch americko-kubánské vztahy

Zdroje: ČTK