Jak se žije v bývalém bytovém impériu OKD: 60 let stará cihla a dva až tři pokoje
INTERAKTIVNÍ MAPA. Původní hornické byty OKD byly při privatizaci oceněny na cenu 40 tisíc korun za jeden byt. Nyní má celé portfolio hodnotu přes 26 miliard korun a koncový vlastník je skryt za spletí zahraničních firem. Podívejte se, o jakých typech bytů je řeč a kde se všude nacházejí, píše Eliška Bártová Hradilková na webu Hlídací pes.
Teprve nyní, s odstupem čtrnácti let, rozhodují české soudy o tom, zda prodej těžební společnosti OKD i s bytovým portfoliem byl v pořádku, či nikoliv. Bez ohledu na verdikt je ale zřejmé, že hodnota nemovitostí je v současné době násobně vyšší, než na jakou byly oceněny v době privatizace.
Téměř 44 tisíc hornických bytů bylo bez veřejné soutěže odprodáno v rámci privatizace OKD, přičemž byty byly následně vyvedeny do samostatné soukromé realitní firmy RPG Byty.
Ta dnes nese název Residomo a její koncový vlastník je (alespoň podle posledních dostupných údajů z roku 2016) skryt za dvěma společnostmi sídlícími na Kajmanských ostrovech.
Podle vyjádření vedení firmy jsou vlastníkem dvě investiční skupiny Blackstone Group a Round Hill Capital, vzhledem k utajení majitelů je ale nelze v kajmanské struktuře dohledat.
Co ale dohledat lze, jsou lokality, kde největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení v ČR nemovitosti nyní vlastní.
Redakce HlídacíPes.org zmapovala rozložení bývalých hornických bytů na základě údajů z katastru nemovitostí a znaleckého posudku, který na společnost RPG Byty vypracovali v červnu roku 2016 auditoři RSM Tacoma.
INTERAKTIVNÍ MAPA BÝVALÝCH BYTŮ OKD
Z údajů katastru nemovitostí vyplývá, že společnost Residomo vlastní 4 805 budov a 6 719 parcel na celkem 55 katastrálních územích.
Všechny nemovitosti se nacházejí v Moravskoslezském kraji a kromě hornických bytů zahrnují také 170 komerčních budov a pozemků o celkové rozloze 105 hektarů. Nebytové prostory tvoří pouze 4,5% portfolia.
Většinou jde o bytové domy vybudované v druhé polovině minulého století jako bydlení pro horníky, přičemž nejvíce se jich nachází v Ostravě, Karviné a Havířově.
Ze znaleckého posudku z roku 2016 vyplývá, že nejčastěji jsou zastoupeny byty o rozloze 40-60m², obvykle řešeny jako 2+kk, nebo 2+1. Druhou nejpočetnější skupinou jsou pak byty o rozloze 60-75m² s dispozicemi 3+kk a 3+1.
"Současnou strategií společnosti RPG Byty je rozdělovat větší byty na menší jednotky," uvádí se v dokumentu. "Typickým představitelem portfolia je zděný bytový dům vybudovaný v padesátých a šedesátých letech minulého století, s 8 až 9 byty."
Paneláky tvoří zhruba třetinu majetkového portfolia. Typická budova tohoto typu byla postavena v 70.-80. letech minulého století a v jednom domě je zhruba 18 bytů.
V lepším světle
V privatizační smlouvě bylo přislíbeno, že nájemci bytů mají v případě jejich prodeje předkupní právo za cenově zvýhodněných podmínek.
K tomu však nikdy nedošlo, část bytů byla prodána Pražské správě nemovitostí a zbytek byl dva roky po privatizaci bez souhlasu ministerstva a navzdory smluvnímu závazku vyveden do speciálně vytvořené firmy mimo OKD.
Tehdejší majitel, miliardář Zdeněk Bakala, byl za to často kritizován – bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jej dokonce nazval "gaunerem".
Miliardář po něm následně požadoval omluvu a 300 tisíc korun. Soud ale nakonec konstatoval, že označení gauner bylo opodstatněné.
"Žalobce (Bakala, pozn. red.) učinil veřejný slib, který nesplnil, a poté zapřel. Takové jednání se dá nazvat jako ničemné a podvodné v obecném smyslu slova," konstatoval soud.
Současné vedení společnosti spravující hornické bytové portfolio se od předchozího vlastníka distancuje a avizuje, že chce zlepšit vnímání firmy v očích veřejnosti a především jejích nájemníků.
"Naší vizí je teď rozšiřovat portfolio, takže jednáme o nových akvizicích, uvažujeme o výstavbě, přestavbě některých našich portfolií, ale primárně náš byznys není o tom snižovat, ale zvyšovat náš podíl na trhu," uvedl generální ředitel Residomo Jan Rafaj, který do funkce nastoupil před půl rokem a dušuje se, že s Bakalou už teď nemá firma nic společného.
Nicméně advokátka Hana Marvanová, která se kauze dlouhodobě věnovala, pracuje s hypotézou, že za vlastnickým propletencem zahraničních firem vlastnících nyní byty OKD může stále stát skupina kolem miliardáře Zdeňka Bakaly.
Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,250 | 25,390 |
USD | 24,030 | 24,210 |