Účet za bankrot OKD: jen za insolvenčního správce a posudky zaplatila společnost už 60 milionů korun

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Dalších více než 352 milionů pak bylo vyplaceno na odstupném v souvislosti s uzavřením Dolu Paskov. Po ukončení likvidace se očekávají další náklady přesahující sto milionů korun, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: www.okd.cz

Insolvenční řízení hlubinné těžební společnosti OKD trvá již déle než rok. Za tu dobu vznikly zadlužené firmě kromě vlastních ztrát, které v loňském roce dosáhly téměř sedm miliard korun, také další výdaje spojené s vedením samotného bankrotu.

Odměny a náhrady nákladů insolvenčního správce Lee Loudy byly vyčísleny k 30. červnu 2017 na 56,8 milionu korun. Částka zahrnuje také náklady na právní a poradenské služby. Další necelé dva miliony pak byly vydány za znalecké posudky oceňující majetkovou podstatu OKD. Vyplývá to ze Zprávy o reorganizačním plánu OKD.

Tento čtvrtek, 24. srpna, by měl věřitelský výbor schvalovat novou podobu reorganizačního plánu. Ani tím ale výdaje spojené s úpadkem neskončí. 

Jak vyplývá z dokumentu OKD, po dobu jednoho roku od rozhodnutí o reorganizaci se předpokládají náklady za činnost insolvenčního správce do výše 4,9 milionu. Případné odměny v dalších letech se pak budou odvíjet od obratu firmy.

Premiér k soudu 

Případ jediného producenta černého uhlí v Česku, který se ocitl v miliardových ztrátách a nakonec skončil v úpadku, je spojen také s řadou žalob.

Insolvenční správce Lee Louda neuznal většinu pohledávek a naopak podal dvanáct odpůrčích žalob, mezi nimi i na společnosti dříve ovládané Zdeňkem Bakalou – NWR a CERCL Mining B.V.

Současný menšinový vlastník OKD Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy podal v souvislosti s vyplácením dividend z let  2006 – 2012 tehdejším manažerům (ve výši přes 65 miliard korun v době, kdy se společnost už řítila do krize) žádost o obstavení majetku tehdejšího vlastníka Zdeňka Bakaly.

Spory se točí i kolem transakcí s téměř 44 tisíci byty OKD, které Bakala tehdy získal společně s důlním závodem.

Letos na jaře se v médiích objevily informace, že se policie v souvislosti s krachem OKD chystá sdělit nová obvinění.

Jednu větev případu – o způsobu ocenění akcií OKD, které v roce 2004 stát prodal, již začal soud rozplétat. Na počátku září by měl coby svědek vystoupit před soudem také premiér Bohuslav Sobotka, který v době rozhodování o prodeji zastával funkci ministra financí.

Nižší nabídka vítězí 

Insolvenční návrh na sebe podala sama OKD v loňském roce, kdy uvedla, že má dluhy přes 17 miliard korun. K soudu se přihlásilo přes 550 věřitelů s pohledávkami za více než 20 miliard korun, insolvenční správce ovšem většinu z nich neuznal.

OKD také v průběhu insolvenčního procesu dostala tři nabídky na odkup akcií. První s cenou 50 milionů korun odmítla firma s tím, že zájemce nesplnil formální náležitosti. Zároveň ale doly odmítly také nabídku násobně vyšší – za 540 milionů korun americké Alcentra Limited a dalo přednost třetí nabídce, státní společnosti Prisko s cenou 80 milionů korun.

Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, OKD odmítnutí nejvyšší nabídky zdůvodnilo kromě formálních nedostatků také například tím, že Alcentra nedoložila, kdo je jejím koncovým vlastníkem a také kvůli údajným vazbám jejich poradců na firmy bývalého vlastníka dolů Zdeňka Bakalu.

To ovšem zástupci Alcentry odmítají a zvažují, že v případu podají mezinárodní arbitráž.

Napsala Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

Tagy: Česko úpadek insolvence domácí OKD společnosti a firmy těžební průmysl

Zdroje: Hlídací Pes