Hvězda totalitní televize je zpátky, na drsnosti neubrala

VIDEO MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Emoce jsou hlavní doménou severokorejské hlasatelky Ri Čon-hui. Čtyřiasedmdesátiletá moderátorka televizních zpráv je už v důchodu, před rokem a půl se však vrátila na obrazovky. Milou "babču" ale nečekejte, tato dáma si totiž libuje v siláckých výrazech a je taky pořádně rasistická. 

Ri-Čon-hui patří k největším celebritám v KLDR

Ri-Čon-hui patří k největším celebritám v KLDR,zdroj: Profimedia.cz

Když před kamerou vystoupí Ri Čon-hui, děje se v Severní Koreji něco důležitého. Tak jako v neděli, kdy oznámila "velký úspěch", totiž odpálení vodíkové bomby. Hrdost v jejím hlase nešlo přeslechnout. Vidět ji bylo možné i začátkem července, když ohlásila první test severokorejské mezikontinentální rakety.

Zná ji opravdu každý. V roce 1994 oznamovala s pláčem úmrtí zakladatele státu Kim Ir-sena. Stovky tisíc Severokorejců ji napodobily. Koncem roku 2011 zemřel jeho nástupce Kim Čong-il a i tehdy to ohlásila Ri Čon-hui - i tentokrát potlačovala slzy.

Každé zprávě upraví tón svého hlasu, takže i ten, kdo nerozumí korejsky, pozná její smutek, nebo naopak bezmeznou radost. Ale ten, kdo korejsky rozumí, často zaslechne i silácké výrazy a rasistické poznámky. Američany nazývá zásadně "bastardy" nebo "válečnými štváči". Bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu opakovaně označila za "černou opici".

Ri Čon-hui se narodila v roce 1943, když Japonci obsadili Koreu. V hlavním městě Pchjongjangu studovala na herecké škole a pak začala pracovat v korejské státní televizi. Od roku 1971 tam předčítá zprávy. V roce 2012 řekla v rozhovoru v čínské televizi, že je v důchodu a pomáhá s výchovou svých nástupců. Její způsob uvádění je považován za vzor pro všechny severokorejské hlasatele.

Na obrazovku se vrátila loni v lednu, kdy oznámila čtvrtý severokorejský jaderný test. O devět měsíců později se objevila znovu a oznámila pátý jaderný test. Letos ji nasadili už dvakrát. Její návrat je znamením, že režim se chce vrátit k tvrdé linii, jakou sledoval za Kim Ir-sena, domnívá se Victor Cha, který bude velmi pravděpodobně příštím americkým velvyslancem v Soulu.

Ri Čon-hui má v televizi na sobě vždy tradiční korejský kroj, většinou barevně přizpůsobený příležitosti. Když předčítala zprávy o smrti obou Kimů, byla v tradičních korejských šatech zvaných hanbok černé barvy. Oznamuje-li radostné události, volí často jásavé barvy. Nedělní test vodíkové bomby ohlásila v růžovém. Ta kontrastovala s rudým odznáčkem s podobiznou Kima, který nosí stejně jako každý Severokorejec. Nejoblíbenější typ odznáčku znázorňuje Kim Ir-sena společně s Kim Čong-unem před rudým pozadím. Od smrti Kim Čong-ila je vyhrazen především vysokým stranickým kádrům a Ri Čon-hui.

Tagy: zahraničí KLDR jaderný program KLDR média a internet diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK,Süddeutsche Zeitung