Trénink, nebo šílenství? Manažeři se zocelují ve vlčích klecích

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Působí to bizarně a nebezpečně. Člověk, který v životě pokořil už ledacos, se hodlá postavit úplně nové výzvě - vstoupit do klece a pohlédnout do vlčích očí. To není čiré bláznovství, ale výstřední kurz, který můžete absolvovat u našich rakouských sousedů. Je oblíbený zvláště mezi vysokými manažery. 

Śéf kurzu Kurt Kotrschal se svými svěřenci

Śéf kurzu Kurt Kotrschal se svými svěřenci,zdroj: Profimedia.cz

"Zavřete ústa, když vám olizují tváře. Mají velké jazyky." Půltuctu účastníků semináře nazvaného Mluv s vlky nábožně naslouchá cvičiteli Kurtu Kotrschalovi. Tito lidé, kteří jsou zvyklí řídit velké týmy, zaplatili 650 eur (téměř 17 tisíc Kč), aby se utkali s mocnějšími, než jsou oni sami. Je to pět šedých vlků patřících Centru pro vědecké studium vlků v Ernstbrunnu severně od Vídně.

"Nezáleží na tom, kdo jste; jestli jste generální ředitel nebo domovník, vlkovi to je jedno. Jakmile vstoupíte do klece, vaše postavení nehraje žádnou roli," upozorňuje Brit Ian Mc Garry, který je jedním z autorů koncepce semináře.

Malá skupina tedy vstupuje za mříže. Párek vlků, Nanuk a Una, se přibližuje, aby příchozí očichal. Cvičitel manažery vyzývá, aby si dřepli a nechali obrovské tlamy přiblížit se ke tváři. Vlci mají ostré zuby a mocný dech. Riziko je ale prakticky nulové, ujišťuje Kotrschal. "Nikdy jsme neměli žádný incident," dušuje se.

Jako všech 17 vlků z Ernstbrunnu byli Nanuk a Una vychováni člověkem od deseti dní svého věku. Cílem tohoto chovu je srovnávat jejich chování se psy chovanými za stejných podmínek.

Jako dobří němečtí ovčáci podávají svou obrovskou tlapu, když k nim napřáhnete ruku. Nicméně nejsou zdomácnělí a zachovali si své reflexy divokého zvířete. Většina účastníků semináře tvrdí, že jim setkání s vlky pomohlo, aby v sobě objevili "vnitřní zvíře" a rozvinuli neverbální komunikaci.

"Měla jsem pocit, že se setkávám tváří v tvář s velmi silným zvířetem, které na mě pohlíží jako na sobě rovného. Když mě vlk za takovou uznal, pochopila jsem, že když budu chtít, budu sama také velmi silná," svěřuje se padesátiletá Britka Shirley Smithová.

Padesátiletý Bernhard, který stojí v čele mezinárodního projektu, je rovněž nadšený. "Dnes se mi zbystřily smysly. Když řídím nějaký projekt, musím umět předvídat reakci lidí ještě dříve, než začnou mluvit," říká.

Přispívají vlci k tomu, aby se člověk stal ještě více člověku vlkem? Naopak, soudí Bernhard. "Ukazuje to, že není vhodné stahovat se do pozadí, ale také není dobré dávat příliš najevo dominantní postoj. Všechno jde lépe, když jsou lidé vůči sobě navzájem více vnímaví a pozorní," dodává.

Tagy: Rakousko zahraničí kariéra osobní rozvoj zajímavosti a kuriozity vlci zvířata a příroda

Zdroje: ČTK,AFP