Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Herečka žaluje britský týdeník: Nestarejte se o arabské tlusťošky, máte dost těch svých

Herečka žaluje britský týdeník: Nestarejte se o arabské tlusťošky, máte dost těch svých
Inás Tálibová na říjnovém festivalu v irácké provincii Babylón | zdroj: Profimedia

Irácká herečka Inás Tálibová žaluje časopis The Economist za to, že použil její fotografii ke článku o tom, že arabské ženy jsou tlustší než muži. Podle herečky týdeník použil snímek bez jejího svolení, vytrhl ho z kontextu, upravil ve photoshopu a porušil její svobodu i soukromí

V Iráku známá herečka a moderátorka talk show v rozhovoru uvedla, že zahájila právní kroky ve Spojeném království.

Článek s názvem Proč jsou ženy v arabském světě tlustší než muži časopis zveřejnil koncem července. Snímek Tálibové, který v něm použil, byl pořízen před devíti měsíci na mezinárodním festivalu v irácké provincii Babylón.

Text tvrdí, že chudoba a společenská omezení, která drží ženy v domácnosti, jsou jedním z důvodů, proč má nadváhu více arabských žen než mužů. Dalším důvodem může být to, že někteří muži považují „křivky“ za atraktivnější. „Iráčané často uvádějí jako ideál krásy Inás Tálibovovou, herečku s oblými křivkami,“ stojí v článku.

Tálibová text označila jako „urážku arabské ženy obecně a iráckých žen zvláště“ a tázala se, proč se týdeník The Economist „zajímá o tlusté ženy v arabském světě, a ne v Evropě nebo USA“.

Televizi Al-Arabíja herečka řekla, že kvůli článku čelila šikaně na sociálních sítích. Dodala, že časopis má smůlu, protože ji rozzlobil. „Nevěděli, že jsem celebrita a veřejně známá osoba. Krize dokážu proměnit v zisk,“ uvedla herečka.

Časopisu New Lines sdělila, že je zdravá a spokojená s tím, jak vypadá. „Pro mě je to jediné, na čem záleží,“ prohlásila dvaačtyřicetiletá Tálibová, která patří mezi nejznámější irácké herečky a na instagramu ji sleduje devět milionů lidí.

Článek týdeníku Economist čelil kritice i na sociálních sítích, někteří uživatelé jej obviňovali z „rasismu“, „sexismu“ a „zahanbování“ arabských žen. 

Zdroje: