Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Kýbl rajčat se nepoužil: Babišův mítink v Unhošti bez konfliktu, v Ústí to bylo horší

Aktualizováno: Kýbl rajčat se nepoužil: Babišův mítink v Unhošti bez konfliktu, v Ústí to bylo horší
Ilustrační snímek - červencový mítink hnutí ANO v Červeném Kostelci | zdroj: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Mítink předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Unhošti na Kladensku dnes dopoledne přehlušovali jeho odpůrci hlasitým pískotem. Přišlo jich kolem dvaceti, příznivců několik desítek. Akce se obešla bez konfliktu, dohlíželi na ni uniformovaní policisté i označení členové policejního antikonfliktního týmu. Mítink v Ústí nad Labem naopak provázely protesty a potyčky mezi Babišovými příznivci a odpůrci.

Setkání začalo na unhošťském Václavském náměstí v 9:00. Ve chvíli, kdy začal mluvit předseda ANO, začalo několik protestujících hlasitě pískat a troubit. Donesli také transparenty, na nich byl například přeškrtnutý portrét bývalého premiéra. Babiš příchozí nabádal, aby se nedali vyprovokovat. „Ignorujte ty lidi, kteří přišli narušit tento mítink,“ řekl předseda ANO. Jeho odpůrci stáli několik metrů od karavanu, kterým Babiš jezdí. Z jejich strany se ozývalo například skandování hesla „Bez Babiše bude líp“, ale padaly i nadávky. Na místě bylo také kolem 20 novinářů, fotografů a kameramanů.

Ke konci zhruba hodinového mítinku zaznamenali pořadatelé a policisté muže, který u sebe měl kbelík rajčat. Přišli k němu členové antikonfliktního týmu, kteří s ním promluvili. Žádný konflikt nevznikl. Kromě protestujících troubila i řada řidičů, kteří projížděli kolem náměstí. Na jednom z domů na náměstí je také vyvěšený transparent s nápisem „Bureši, v Unhošti ti řepka nepokvete. Nechceme politiky, kteří obětují naši budoucnost pro své ekonomické zájmy“.

Kromě Babiše na setkání promluvil bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a také lídryně místní kandidátky Dana Doksanská. Tématem byla především kritika současné vlády a například také zdravotnictví. Bývalý premiér mimo jiné na lidi apeloval, aby chodili na preventivní prohlídky. Setkání se účastnila také poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Babiš možná oznámí rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28. října

Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. 

Na mítinku v Žižicích na Kladensku dnes Babiš řekl, že možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské kandidatury 28. října. Upozornily na to Seznam Zprávy či Deník N. Na konci června přitom novinářům při návštěvě Karlovarského kraje Babiš řekl, že plánuje oznámit své rozhodnutí 4. listopadu.

Bývalý ministerský předseda také nebude pro kandidaturu sbírat podpisy občanů, jak původně říkal. Pokud se rozhodne kandidovat, spolehne se na podpisy poslanců. Těch je potřeba 20 a ANO má ve sněmovně 72 křesel. Podpisů občanů je pro prezidentskou kandidaturu potřeba sesbírat 50 000.

První mítinky od kritizovaného zásahu policistů 

Dnes se Babiš setkával s lidmi ve Středočeském a Ústeckém kraji, poprvé od mítinků v Jihočeském kraji minulý týden, které provázela vyhrocená atmosféra i kritizované zásahy policistů v civilu proti Babišovým odpůrcům. V Unhošti ho dnes doprovázel bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Kritiku vyvolal minulý týden například zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který chtěl odnést Babišovi reproduktor, či zásah rovněž neuniformovaných policistů v Českém Krumlově. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a policejní prezident Martin Vondrášek v pondělí oznámili, že pokud bude policie muset zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté.

Mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner dnes ČTK řekl, že policie prověřuje člověka, který na jednom z Babišových mítinků na jihu Čech měl u sebe údajně zbraň. „Více se k celé záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ dodal Matzner.

Ústecký Babišův mítink doprovázely potyčky, policisté evidují jeden přestupek

Odpolední Babišův mítink v Ústí nad Labem naopak provázely protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci. Odpůrci bývalého premiéra, kteří na akci v Ústí přišli, se jej nejprve snažili vypískat. Na místě byli uniformovaní policisté i antikonfliktní tým. Akce v krajském městě se podle odhadů účastnily asi dvě stovky lidí. Policisté na místě zaznamenali jedno protiprávní jednání, budou ale ještě vyhodnocovat pořízené záznamy, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

Protiprávní jednání jednoho z účastníků mítinku budou policisté řešit jako přestupek. „Jinak se slovní roztržky dařily policistům řešit na místě. Vyhodnocovat se budou ještě záznamy z kamer, zda nedošlo k dalšímu protiprávnímu jednání,“ řekla mluvčí. Na místě zasahovalo kolem deseti policistů i členů antikonfliktního týmu.

Podle webu novinky.cz byl jedním z aktérů šarvátky na náměstí asistent poslankyně ANO Evy Fialové. Policie si jej po střetu odvedla stranou. Poslankyně na dotaz ČTK řekla, že ji věc mrzí a bude ji se svým asistentem řešit. Řekla, že se nacházela na opačné straně a že podle jejích informací incident začal ústní výměnou názorů. „Bylo to vyprovokováno po nějaké ústní výměně,“ řekla ČTK.

Během mítinku také jeden z Babišových odpůrců pustil z reproduktoru nahlas rapovou píseň mířenou proti Babišovi. V davu protestujících proti expremiérovi bylo vidět transparenty z nápisy například: „AB. Jsi hrobníkem demokracie. Odejdi z veřejného života!“ Slyšet bylo také skandování protibabišovských hesel, mimo jiné „Burešovy tepláky“. Jeden z příznivců Babiše útočil na ostatní účastníky akce, kteří pískali, a strhával jim píšťalky.

Ústecké náměstí zhruba před 15:00 opustili odpůrci bývalého premiéra a na místě zůstali pouze jeho příznivci. Událost pak pokračovala bez konfliktů.

Zdroje: