Frontex je zbytečný, zato Visegrád funguje perfektně, prohlásil Babiš

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Český premiér Andrej Babiš nepovažuje evropskou pohraniční agenturu Frontex za potřebnou. Prohlásil to v Košicích během společného zasedání české a slovenské vlády. Naopak vyzdvihl spolupráci zemí V4, kam kromě Česka a Slovenska patří i Polsko s Maďarskem. Babiše na místě schůzky uvítaly i protesty jeho kritiků.

Český premiér Andrej Babiš a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán při schůzi visegrádské čtyřky

Český premiér Andrej Babiš a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán při schůzi visegrádské čtyřky,zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při společném zasedání české a slovenské vlády v Košicích zpochybnil existenci evropské pohraniční agentury Frontex, podle něj není potřeba. Učinil tak před jednáním lídrů visegrádské čtyřky (V4), které se bude ve středu konat v Salcburku na úvod neformálního jednání státníků EU. Spolupráci zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, premiér vyzdvihl.

"Naše spolupráce je perfektní, vystupujeme jako jeden blok, který zastupuje 65 milionů lidí," konstatoval Babiš s tím, že ve středu budou lídři V4 formulovat společné pozice k vývoji EU. "Musíme jasně říkat naše názory, na Frontext, který vůbec nepotřebujeme, o tom je třeba diskutovat," naznačil, kam by mohla směřovat středeční schůzka.

Evropská komise naopak navrhuje zvýšit počet zaměstnanců agentury Frontex na 10 tisíc. Cílem je tohoto čísla podle rakouského předsednictví dosáhnout do roku 2020.

Kritika jako z Německa

Babiš v úvodu setkání na košické Historické radnici zmínil také blížící se společné oslavy založení Československa. Slovenského premiéra Petera Pellegriniho uvítá 27. října v Praze, Češi se pak zúčastní slovenských oslav 30. října. "Jsme stále sobě nejbližší," uvedl s tím, že země spojuje byznys i spolupráce na úrovni vlád.

Před radnicí při slavnostním ceremoniálu na Babiše čekalo i několik jeho kritiků. Zhruba dvakrát se ozvaly výkřiky "Hanba" a "Fuj", opakovala se tak situace z nedávné Babišovy návštěvy v Berlíně.

Tagy: Slovensko Česko zahraničí Evropská unie migrace Visegrádská čtyřka Frontex

Zdroje: ČTK