Minisummit k migraci bude sraz jejích příznivců, nejedu, otočil Babiš

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 6. 2018 16:45) - Aktuality autor: šar

Žádný z premiérů visegrádské čtyřky (V4) nepojede do Bruselu na nedělní minisummit EU o migraci, uvedl český premiér Andrej Babiš po čtvrtečním setkání se svými protějšky z Maďarska, Polska a Slovenska v Budapešti. Babiš tuto dohodu odůvodnil tím, že by premiéři V4 s předpokládanými závěry schůzky nesouhlasili. O tom, že visegrádští premiéři nepojedou na minisummit, se před novináři zmínil také maďarský premiér Viktor Orbán.

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš,zdroj: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

"My jsme se domluvili, že není důvod se účastnit," řekl českým novinářům Babiš. Panuje podle něj názor, že nedělní schůzka je "důsledek nějaké situace v Německu". "My máme příští týden Evropskou radu (vrcholnou schůzku EU), kde vlastně o tom budeme jednat. Takže není důvod jít na (nedělní) summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme," dodal premiér.

Jako příklad závěrů, se kterými by státy V4 nesouhlasily, český premiér uvedl posilování pohraniční agentury EU Frontex. To by podle něj nemělo spočívat jen v navyšování počtu pracovníků, ale i ve změně kompetencí. "Přece není možné dávat Frontexu stovky milionů eur jen proto, že dělá statistiku ilegálních migrantů, místo toho, aby bojovali proti pašerákům," řekl Babiš.

Potřeba je podle něj nyní na severu Afriky zřídit střediska pro migranty, které by EU financovala a v nichž by jim zajišťovala bezpečnost. "Je potřeba zřídit skutečně nějaké tábory mimo Evropu, na území Tunisu nebo Libye... Tam by měla Evropa investovat peníze," řekl předseda vlády.

Nedělní schůzky k migraci se mají zúčastnit mj. zástupci Německa, Nizozemska, Rakouska, Španělska, Francie, Řecka, Bulharska a Malty.

Ještě dnes ráno před odletem do Budapešti Babiš tvrdil, že na schůzku do Bruselu jet rozhodně hodlá. "Pozvání bylo otevřené pro všechny," zdůraznil. Po rozhovoru s premiéry V4 ale změnil názor. "Jsem solidární s kolegy," zdůvodnil změnu názoru.

S Kurzem si notují 

Na rozdíl od předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska rakouský kancléř Sebastian Kurz, se kterým se dnes v Budapešti setkali, na minisummit do Bruselu v neděli zamíří. Podle Babiše si dnes Kurz vyslechl názor Česka, Maďarska, Polska a Slovenska "a určitě ho tam bude prezentovat". Rakousko má podle premiéra totiž na řešení migrace stejný názor jako visegrádská čtyřka.

"Jedině bezpečné vnější hranice udrží Evropu bez hranic," zdůraznil Kurz za zřetelného souhlasu premiérů. 

"Evropa musí být schopna střežit své hranice, zajistit svým občanům bezpečnost," zdůrazňoval i hostitel schůzky, maďarský premiér Viktor Orbán, podle kterého V4 vkládá velké naděje do rakouského předsednictví EU, které začne 1. července. Záhodno je podle Orbána v migraci klást důraz na otázky, kde panuje v EU shoda, a to je ochrana vnějších hranic a existence registračních středisek pro migranty vně EU.

"Jen jednomyslně a jednohlasně schválené řešení (v rámci celé EU) má naději uspět," poznamenal šéf slovenské vlády Peter Pellegrini. Premiéři se podle něj dotkli i nového víceletého rozpočtu EU, ohledně kterého dosud nepanuje v EU shoda. "Nedokážeme pochopit, že země, které ještě stále zaostávají (za průměrem EU), mají být postiženy největšími škrty," dodal.

Tagy: Rakousko zahraničí domácí Evropská unie Visegrádská čtyřka uprchlická krize

Zdroje: ČTK