Dnes je pátek 26. dubna 2024., Svátek má Oto
Počasí dnes 12°C Polojasno

Finský parlament velkou většinou podpořil podání přihlášky do NATO

Finský parlament velkou většinou podpořil podání přihlášky do NATO
Předseda finského parlamentu Matti Vanhanen oznámil, že návrh podat přihlášku do NATO podpořilo 188 poslanců, osm bylo proti, nikdo se nezdržel | zdroj: Profimedia

Finský parlament dnes drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, uvádějí tiskové agentury. Přihlášku do aliance už dříve dnes podepsala ministryně zahraničí Švédska Ann Lindeová.

Obě skandinávské země byly léta neutrální, kvůli letošní ruské invazi na Ukrajinu ale během několika měsíců svůj postoj přehodnotily. Předseda finského parlamentu Matti Vanhanen oznámil, že návrh podat přihlášku do NATO podpořilo 188 poslanců, osm bylo proti, nikdo se nezdržel.

Ke vstupu Švédska i Finska do NATO má výhrady Turecko, drží podle něj ochrannou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Sauli Niinistö ve čtvrtek zavítají do Bílého domu, aby s americkým prezidentem Joem Bidenem probrali snahu svých zemí vstoupit do NATO či podporu Ukrajiny. V prohlášení to dnes oznámila americká prezidentská kancelář.

Švédská vláda už přihlášku do NATO podepsala, obdobný krok dnes schválil finský parlament. Předání příslušných žádostí se v bruselské centrále aliance čeká tento týden.

„Prezident Biden ve čtvrtek v Bílém domě přivítá premiérku Magdalenu Anderssonovou ze Švédska a prezidenta Sauliho Niinistö z Finska. Lídři proberou švédskou a finskou přihlášku do NATO a evropskou bezpečnost, jakož i posílení našich blízkých partnerství napříč různými globálními otázkami a podporu pro Ukrajinu,“ píše se ve stručném komuniké Bílého domu. Avizované setkání přijde necelý týden po společném telefonátu tří lídrů.

Washington podobně jako vlády v Německu, Francii, Británii nebo Česku podporuje přijetí obou severských zemí do NATO. Finsko a Švédsko po desetiletích neutrality usilují o členství ve světle útoku ruské armády na Ukrajinu.

Největší překážkou pro jejich přijetí se nyní zdá být postoj Turecka. To avizuje, že bude žádosti blokovat, zatímco adresuje požadavky dvojici skandinávských zemí, které obviňuje z podpory některých skupin považovaných Ankarou za teroristické.

Zdroje: