Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Aktualizováno: Fiala s polským prezidentem Dudou považují energetickou bezpečnost za prioritu

Aktualizováno: Fiala s polským prezidentem Dudou považují energetickou bezpečnost za prioritu
Premiér Fiala po jednání v Kramářově vile s Dudou uvedl, že si potvrdili odhodlání obou zemí pokračovat v podpoře Ukrajině po ruské vojenské invazi | zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala se na dnešním setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou shodl na tom, že prioritou obou zemí je zajištění energetické bezpečnosti.

(AKTUALIZOVÁNO, 16:59) Premiér Fiala to po schůzce uvedl na twitteru. Existuje podle něj řada projektů, které mohou posunout česko-polské vztahy na vyšší úroveň a současně zajistit bezpečné dodávky energie pro ČR. Duda se před jednáním s Fialou sešel na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava českého státu poté vyjádřila Polsku plnou podporu po dnešním zastavení dodávek ruského plynu.

Fiala po jednání v Kramářově vile s Dudou uvedl, že si potvrdili odhodlání obou zemí pokračovat v podpoře Ukrajině po ruské vojenské invazi. „Shodli jsme se na nutnosti reagovat na dopady války, se kterými se potýká celá Evropa. Naší prioritou je zajištění energetické bezpečnosti. V tomto ohledu existuje řada projektů, které mají šanci posunout česko-polské vztahy na ještě vyšší úroveň a zároveň zajistit bezpečné dodávky energie pro ČR,“ napsal Fiala.

Politici probírali aktuální ruské rozhodnutí zastavit dodávky plynu do Polska a Bulharska. Fiala v úterý krok označil za vyhrocování situace a porušení smluv ze strany Ruska. Kabinet podle něj nyní nemá signály, že by hrozilo zastavení dodávek ruského plynu i v ČR. Zeman po jednání s Dudou vyjádřil Polsku plnou podporu.

Česko-polské jednání čeká Fialu i v pátek, kdy zamíří do Varšavy na schůzku s premiérem Mateuszem Morawieckým. Podle úřadu vlády by měli předsedové vlád mluvit o tématech spjatých s konfliktem na Ukrajině, uprchlické vlně či o přechodu Evropy na nový energetický model. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva, počátkem února spolu v Praze uzavřeli smlouvu o podmínkách pokračování těžby v dole Turów poblíž českých hranic.

(14:37, původní zpráva) Vláda v tuto chvíli nemá informace ani signály, že by Česku hrozilo zastavení dodávek plynu z Ruska, jako se to stalo Polsku a Bulharsku. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl premiér Petr Fiala. Je však nutné s tím počítat, kabinet dělá kroky k tomu, aby zajistil dostatek plynu pro domácnosti i firmy. Podrobnosti ministerský předseda nesdělil.

„V tuto chvíli nemáme informace, že by něco takového hrozilo. Dokonce ani nejsou žádné signály, ale musíme s tím počítat, když vidíme, co Rusko udělalo v těchto dnech. Kroky k tomu, abychom zajistili dostatek plynu pro naše domácnosti a firmy, děláme,“ řekl Fiala. Kritizoval předchozí kabinet Andreje Babiše, který podle něj neřešil otázku energetické bezpečnosti ČR. Po určitou dobu by podle Fialy Česko zvládalo situaci, pokud by Rusko zastavilo dodávky plynu. Poté by ale byla nutná pomoc Evropské unie.

„Jsme schopni kombinací zásob a jiných dodavatelů si s tím určitě po nějakou dobu poradit. Dlouhodobě ale musíme hledat jiná řešení,“ uvedl. Zmínil alternativní zdroje a dodavatele plynu, zkapalněný plyn či terminály. Česko patří k zemím, které jsou na ruském plynu nejvíce závislé.

Česko podle vicepremiéra Mariana Jurečky nemá přímo kontrakt, na základě kterého by obchodovalo s Ruskem. „Většina plynu je k nám dodávaná přes soukromé obchodní společnosti, které stát nevlastní,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

„Je to nepřijatelné jednání.“

Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. EU oznámila, že chystá společnou reakci. Podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.

„Je to nepřijatelné jednání, porušování smluv, trestání zemí a něco, co jenom ukazuje, že Rusko je naprosto nespolehlivý dodavatel energií. Proto je zcela správná cesta, kterou půjde Česká republika a také Evropská unie, a to je zbavení se závislosti na ruských fosilních surovinách,“ poznamenal Fiala.

Jurečka uvedl, že Polsko a Bulharsko počítaly s tím, že stávající kontrakty letos skončí, a neměly ambici je prodlužovat. „Dělaly maximální kroky k tomu, aby si plyn zajistily od jiných dodavatelů,“ řekl. Takový princip má podle něj platit i pro ČR a další státy. „Máme udělat maximum pro to, abychom zajistili plyn ze zahraničí od jiných dodavatelů a abychom měli na začátku zimy naplněné zásobníky,“ dodal.

Na posledním summitu lídrů zemí EU se státy shodly na tom, že do roku 2027 se Evropa zbaví závislosti na ruských fosilních zdrojích. „Cest je několik - jiní dodavatelé plynu do EU, posilování terminálů a zařízení, které umožní dodávání zkapalněného plynu, což je velmi reálná cesta. Spojené státy slíbily navýšení dodávek zkapalněného plynu do Evropy už na tento a příští rok. Jsou i další dodavatelé,“ doplnil premiér.

Na společném postupu EU při zajišťování a nákupu plynu je podle Fialy výhodné, že lze dosáhnout nižších cen a lepší garance dodávek, než kdyby to řešily jednotlivé země samostatně. Česko musí pracovat na způsobu, jak plyn do země dostat a jak mít dostatečnou kapacitu v terminálech, míní. Společně například s Rakouskem, Slovenskem či Maďarskem je ČR vzhledem ke geografické poloze na konci plynovodů, neboť nemá přímo terminály na zkapalněný plyn, uvedl.

Zdroje: