Exekutoři se bojí, že přijdou o tučné výdělky. Děsí je nový zákon

MAGAZÍN - Magazín autor: Vojtěch Ondráček

Válka mezi soudními exekutory a ministerstvem spravedlnosti, pod které ze zákona spadají, vrcholí. Exekutorská komora před vyzvala lovce dlužníků, aby bojkotovali zakázky od těch státních institucí, za které nedostanou uhrazeny veškeré náklady. Některé exekutorské úřady se navíc obávají, že jim kvůli nově navrhovanému zákonu hrozí existenční potíže.

Nový zákon značně omezí výdělky exekutorů (Ilustrační snímek)

Nový zákon značně omezí výdělky exekutorů (Ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Exekutoři mluví o své nepopulární práci jako o vymáhání práva. Sami se ale právním nařízením řídit nechtějí. I tak lze totiž chápat reakci Exekutorské komory na nedávnou vyhlášku ministerstva spravedlnosti, která přikazuje státním institucím, aby neproplácely soudním exekutorům náhrady a odměny. I v případě nemajetnosti dlužníka.

Exekutorská komora ale považuje nové pravidlo za nepřijatelné a vyzvala lovce dlužníků k bojkotu státních zakázek. Podle prezidentky komory Pavly Fučíkové je nové pravidlo "zcela absurdní, nespravedlivé a pro soudní exekutory neakceptovatelné". Naráží na to, že případů, kdy exekutoři odcházejí ze svých nájezdů na dlužníky s prázdnou, v poslední době výrazně přibývá.

Konec výnosných odměn

Ministerská vyhláška, kterou navrhuje Exekutorská komora bojkotovat, ale není tou největší administrativní změnou, která se výrazně dotkne českých exekutorů. Ještě více vrásek vytvořila na čele exekutorů chystaná novela zákona o exekucích.

Nový zákon přináší pravý opak v současnosti kritizované vyhlášky, která zakazuje vybírání věřitelských záloh. Podle nových pravidel budou zavedeny povinné zálohy, které věřitelé vyplatí exekutorům vyřizujícím jejich pohledávku. A odměny exekutorů, které nyní činí 15 procent z vymáhané částky, se sníží na čtyři až pět procent z celkové částky.

"Exekutorský tarif z roku 2001 je vysoce naddimenzovaný a neodpovídá dnešní sociální a ekonomické situaci," uvedl Jakub Říman z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti portálu Lidovky.cz. Snižovat se mají i paušální odměny.

Exekutoři tvrdí, že nový zákon je dostane do existenciálních potíží. "Prostor pro snížení exekučního tarifu neexistuje. Už teď má řada kolegů vážné finanční potíže a zvažuje propouštění zaměstnanců či přímo uzavření úřadů," míní Fučíková.

Počet nepovedených exekucí roste

Povinné zálohy mají sloužit k uhrazení exekutorských nákladů. Mimo mnohamiliardové zakázky v Česku činí výše průměrné exekuce kolem devíti tisíc korun. Exekutoři si potom stěžují, že zálohy na takové exekuce jsou příliš nízké a nevyplatí se je provádět. V případě nepovedené exekuce přijde exekutor zkrátka.

"Zálohy jsou ale kompenzací prokazatelných nákladů, které máme s exekucemi a které musíme provádět, a přitom nemůžeme ovlivnit výsledek. Záloha se nevztahuje na odměnu exekutora, tu exekutor v případě bezvýsledné exekuce nedostane," tvrdí člen prezidia Exekutorské komory Petr Polanský.

Právě nevymahatelnost pohledávek je největším problémem českých exekucí. I když jich bylo v loňském roce uvaleno téměř 800 tisíc, až 40 procent z nich skončilo fiaskem. Exekutoři žehrají, že když jim nejsou proplaceny náklady na nepovedený pokus zabírání majetku, dostávají se do mínusu.

V Česku se navíc problém s vymahatelností pohledávek zhoršuje, protože nepřibývá nových dlužníků, ale lidí s vícečetnými exekucemi. V současné době čelí třem a více exekucím půl milionu Čechů.

Krach exekutorů v Česku nehrozí

Nářky českých vymahačů dluhů přitom nejsou zcela na místě. Přezdívka novely zákona o exekucích jako "zákona o blahobytu exekutorů" výstižně charakterizuje současnou situaci na poli exekučních výměrů.

Z vymáhání dluhů se stal v posledních letech v Česku extrémně výnosný byznys. Jen v současné době řeší čeští exekutoři 4,5 milionu případů v celkové hodnotě 302 miliard korun. Podle oficiálně odhadované vymahatelnosti pohledávek ve výši 20 až 30 procent zůstává pořád ve hře přes 200 miliard korun. Hrozba krachu nebude tak akutní, jak malují exekutoři.

Velké exekutorské úřady se bát určitě nemusí. Unesou náklady i neúspěšných exekucí. Exekutoři si navíc už dnes vybírají jen takové případy, na kterých vydělají. Na jejich výdělcích pak chytře vydělává i stát, který zdaňuje 21 procenty exekutorské odměny a úhrady za exekuční náklady.

Výzva k bojkotu ministerské vyhlášky jen potvrzuje, že čeští exekutoři se řídí při své práci hlavně ziskem. Odmítáním povinností exekutoři dávají státu najevo, že v případě neziskových zakázek nebudou dělat nic. A tak se možná jednou sami dočkají toho, že jim na dveře zaklepe státem pověřená osoba, která přijde také vymáhat právo.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo spravedlnosti dluhy domácností exekutorská komora

Zdroje: ČTK,lidovky.cz,Vlastní