Nezadlužený manžel získá při exekuci větší ochranu

- Aktuality autor: roj

Nezadlužený z manželů bude při exekucích zřejmě lépe chráněn. Pokud Senát schválí vládní novelu o exekucích, zůstane nedlužníkovi na bankovních účtech polovina peněz, minimálně dvojnásobek životního minima. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Nezadlužený manžel dostane při exekuci upozornění, že si může tuto částku vybrat. Novela je podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána reakcí na praxi. "Manželé už spolu dlouho nežijí a najednou jeden z manželů zjistí, že mu někdo zablokoval účet a zjistí, že ten druhý manžel nadělal dluhy, a že to je kvůli tomu," řekl České televizi.

Na návrh podle něj čeká hodně lidí, kteří byli postiženi neférovými exekucemi. Exekutorská komora však považuje stanovení poloviční částky na účtu za nesmyslné, protože každý má na bankovním pčtu jinou částku. Některým rodinám by tak mohlo zbýt třeba sto tisíc, jiným pět.

Soudy by podle novely měly také zohledňovat zúžení společného jmění manželů tak, aby nezadlužený nemusel podávat takzvanou vylučovací žalobu, aby se mohl domoci svého majetku. Tento proces byl totiž velmi zdlouhavý a navíc podléhal soudním poplatkům.

Mezi dalšími novinkami by novela přinesla také náhradu výdajů v případě úspěchu u civilního soudu. Tu by dostali paušální částkou i ti, koho nezastupoval advokát. "Je to ve skutečnosti velice důležité, dnes totiž mnozí z těch velkých věřitelů předávali věci advokátním kancelářím jen proto, že jim tohle jinak nikdo nezaplatil. Celkově by to by mělo spory zlevnit," uvedl Pelikán, který neočekává, že by novela u senátorů narazila. 

Tagy: Česko exekuce exekutorská komora dluh domácností

Zdroje: ČTK,Česká televize