Exekutorský vykonavatel je úřední osobou, má právo na ochranu, rozhodl soud
24. 11. 2015 – 15:37 | Zpravodajství | art

Exekutorský vykonavatel písemně pověřený exekutorem k plnění úkolů je úřední osoba má proto nárok na zvláštní ochranu dle trestního zákoníku, jak rozhodl Nejvyšší soud. Má ovšem také i zvýšenou trestní odpovědnost.
Sjednocující stanovisko trestního kolegia NS brzy vyjde ve sbírce rozhodnutí a poslouží jako závazné vodítko soudům všech stupňů. "Dosavadní praxe byla rozporná," řekl k verdiktu předseda soudu Pavel Šámal.
NS při nové interpretaci trestního zákoníku zařadil vykonavatele mezi odpovědné úředníky jiného orgánu veřejné moci, které norma při definici úřední osoby výslovně zmiňuje. V praxi to znamená například to, že pokud někdo vykonavatele napadne, může být stíhán a souzen pro násilí proti úřední osobě. Stanovisko se s totožnými důsledky týká také exekutorských kandidátů a koncipientů.
Útok proti úřední osobě patří také k přitěžujícím okolnostem u trestného činu vraždy, zdůraznil Šámal. Na druhou stranu, vykonavatel nově může čelit stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby, zatímco v minulosti mohl stanout před soudem například za porušení domovní svobody a útisk.
Při hodnocení statusu exekutorských vykonavatelů existovaly dva konkurenční výklady, přičemž i NS se loni přiklonil k tomu protichůdnému. Trestní zákoník totiž exekutorským vykonavatelům zvláštní ochranu výslovně nepřiznává - na rozdíl od exekutorů, soudců, žalobců, policistů, poslanců nebo třeba lesní a rybářské stráže.
NS ale nyní zákon nově vyložil tak, že při splnění dalších zákonných podmínek je vykonavatel úřední osobou, a to i vzhledem k pravomocem, které reálně má.
Paralelu našel NS u soudních vykonavatelů, které judikatura řadí k úředním osobám. Nebylo by rozumné, kdyby se postavení exekutorských vykonavatelů lišilo. NS hledal podle soudkyně Věry Kůrkové spravedlivé řešení věci, a to i za cenu změny svého dřívějšího postoje. Judikatura nemá být neměnná, uvedla soudkyně.
Podle exekutorské komory dnešní rozhodnutí NS zvýší ochranu vykonavatelů, ale i dlužníků a dalších účastníků řízení. "To v důsledku povede k dalšímu zkvalitnění exekutorské činnosti i zvýšení respektu vůči zaměstnancům soudních exekutorů jakožto vykonavatelů státní moci," uvedl viceprezident komory Vladimír Plášil.
Vykonavatelé jsou zaměstnanci soudních exekutorů, jejichž jménem plní konkrétní úkoly. Například provádějí soupis majetku dlužníků, označují a zajišťují sepsané věci a prodávají je v dražbě. Vykonavatelé musejí podle exekučního řádu splňovat několik zákonných podmínek, například bezúhonnost a středoškolské vzdělání. Skládají také kvalifikační zkoušku.