Jihlava má na vymáhání dluhů úředníka. Chodí k dlužníkům i do zaměstnání

- Aktuality autor: pal

Jihlavská radnice řeší problém s dlužníky tak, že do místa jejich bydliště nebo zaměstnání posílá úředníka, který má na starosti vymáhání dluhů. Jihlava v současné době řeší pohledávky v celkové hodnotě 42 milionů korun, ale částka pomalu narůstá. Od června se jihlavskému úředníkovi podařilo vymoci až 130 tisíc korun. 

Jihlava řeší dluhy za miliony. Ilustrační foto

Jihlava řeší dluhy za miliony. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Což si myslím, že za ty tři měsíce je určitě dobrý výsledek," řekl Jan Jaroš, vedoucí ekonomického odboru města. Doplnil, že objem vybraných peněz se postupně zvyšuje, nyní tento úředník řeší 120 případů.

Jak úředník postupuje?

 "Přijde za tím dlužníkem, snaží se ho přimět k tomu, aby uhradil dluh, případně sjednat nějaký splátkový kalendář," uvedl Jaroš. Nepříjemné jsou pro lidi zejména návštěvy v práci, protože to pro ně znamená ostudu.

Stejný přístup k dlužníkům podle Jaroše v Česku zvolila i města Tábor a Jeseník. Jaroš uvedl, že podle informací z Tábora se tamním dvěma úředníkům podařilo za rok vymoci dva miliony.

"Vzhledem k tomu, že my tu máme jednoho kolegu, který se tím zabývá, myslím, že bychom se mohli dostat na polovičku této částky," uvedl.

Některé dluhy jsou ale nevymahatelné

Jihlavská radnice eviduje tisíce dlužníků. Některé dluhy jsou ale prakticky nevymahatelné, kupříkladu pokuty od zahraničních řidičů kamionů.

Jihlavané dluží i za nájemné a za různé místní poplatky - jen dluh na poplatku za komunální odpad činí 14 milionů korun.

Podle Jaroše může radnice díky místnímu šetření oslovit daleko více dlužníků, než když pro vymáhání volí pouze administrativní cestu. Úředník návštěvami u dlužníků také ověřuje, jestli má město jejich správnou adresu či zda jsou jejich majetkové poměry takové, jaké uvádějí.

Pokud ani návštěva tohoto úředníka u dlužníka nezabere, je další možností vymáhat dlužnou částku daňovou exekucí nebo prostřednictvím soudního exekutora. Minimální exekuční náklady se pak podle radnice pohybují kolem 7800 korun.

Tagy: Česko domácí exekuce Jihlava dluhy domácností

Zdroje: ČTK