Vláda chystá novelu o exekucích. Exekutoři dostanou vlastní okres

- Aktuality autor: roj

Ministerstvo spravedlnosti v březnu rozhodne o tom, jestli se zavede územní příslušnost exekutorů. Ti by tak už nepůsobili celostátně, ale jen v přiřazeném "domovském" okrese. Před tím si ale nechá vypracovat průzkum, zda by nová praxe neprodloužila exekuční řízení, řekl v Otázkách Václava Moravce náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

Exekutoři by měli mít přiřazený svůj "domácí" okres

Exekutoři by měli mít přiřazený svůj "domácí" okres,zdroj: ThinkStock

Pelikán upozornil na to, že mezi exekutory jsou v současné době rozdíly v efektivitě, rychlosti a kvalitě práce. Průzkum má proto ukázat, jak by s průběhem exekucí zavedení teritoriality zahýbalo.

Podle kritiků totiž plánovaný krok může snížit efektivitu vymáhání, což Pelikán přiznává. "Ale potřebujeme vědět o kolik," řekl s tím, že pokud se tím délka exekučního řízení prodlouží jen o trochu, není to překážkou.

Je totiž třeba brát ohled na velikost okresů i množství dlužníků, kteří v nich bydlí. Pak by například hrozilo, že exekutoři ve svých "domovských" okresech s vysokým počtem dlužníků nemuseli stíhat.

Výhodou by naopak měla být blízkost exekutora, kdy za ním dlužník nebude muset kvůli komunikaci dojíždět například přes celou republiku. "Velkou výhodou místní příslušnosti je blízkost povinného a jejich možnost přímé komunikace s exekutorem," prohlásil Pelikán.

Podle současné praxe totiž exekutoři smí působit v celé republice, což je podle soudního exekutora Petra Polanského v Evropě nezvyklá praxe. "Pouze čtyři státy - Česko, Slovensko, Nizozemsko a Albánie – mají systém, který není založen na místní příslušnosti," uvedl. 

Novela by kromě zavedení teritoriality měla řešit exekuce komplexně, a to zejména zlepšení kontroly exekutorů. 

Tagy: Česko exekuce Ministerstvo spravedlnosti exekutorská komora

Zdroje: ČTK