Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Evropská komise se obává o nezávislost polských soudů, obrátila se na Soudní dvůr EU

Evropská komise se obává o nezávislost polských soudů, obrátila se na Soudní dvůr EU
Komise se obává o nezávislost polských soudců, proto žaluje zemi u soudního dvora, řekl evropský komisař pro justici Didier Reynders | zdroj: Profimedia

Evropská komise (EK) se obrátila na Soudní dvůr Evropské unie kvůli kontroverzní reformě justice v Polsku.

EK požaduje, aby soud vydal předběžná opatření ještě před konečným rozhodnutím ve vleklém sporu. Komise se obává o nezávislost polských soudců, a proto žaluje zemi u soudního dvora, řekl dnes evropský komisař pro justici Didier Reynders. Podle mluvčího polské vlády není tento návrh právně ani fakticky opodstatněný.

Aby se neztrácel čas, vyzvala komise nejvyšší unijní soudce, aby před konečným verdiktem vyhlásili předběžná opatření, vysvětlil Reynders. „Jsem hluboce znepokojena pokračujícími opatřeními, která podrývají nezávislost justice v Polsku,“ prohlásila dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Tlak na polské soudce podle ní stále sílí a jejich nezávislost je stále více oslabována.

Z pohledu Evropské komise jsou sporné dva hlavní body. Jednak úprava týkající se disciplinárního režimu soudců podle EK podrývá nezávislost polských soudců a není v souladu se zásadou přednosti unijního práva. Kromě toho by podle EK disciplinární komora polského nejvyššího soudu neměla být dále aktivní, protože možná není nezávislá.

„Žádost EK postrádá právní a faktické opodstatnění,“ uvedl mluvčí polské vlády Piotr Müller v první reakci na twitteru. Regulace týkající se justice je výlučnou kompetencí členských států, což vyplývá z polské ústavy a unijních smluv, a polské předpisy v této oblasti se nevymykají standardům platným v EU, dodal mluvčí podle serveru Onet. Agentura AFP připomněla, že polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí požádal ústavní soud, tvořený převážně členy nominovanými vládní stranou, aby stanovil, že polská ústava má přednost před unijními předpisy.

Zákon o disciplinárním řízení soudců je v platnosti od poloviny února 2020. Předpokládá, že soudci musí počítat s peněžními tresty, zbavením funkce nebo propuštěním, pokud zpochybňují rozhodovací kompetenci nebo legalitu jiného soudce, soudní komory nebo soudu. Soudci se rovněž nesmí politicky angažovat. Jourová už dříve varovala, že zákon by mohl být zneužíván mimo jiné k „politické kontrole obsahu soudních rozhodnutí“.

Kromě toho jde ve sporu o disciplinární komoru, která vznikla díky polské reformě soudnictví v roce 2018. Soudní dvůr EU už v dubnu 2020 na základě žádosti EK rozhodl, že komora musí svou práci pozastavit, neboť nebezpečí, že disciplinární řízení se soudci vede možná nedostatečně nezávislý orgán, by mohlo ohrozit nezávislost soudců. EK kritizuje, že disciplinární komora přesto nadále přijímá rozhodnutí, která mají přímý vliv na činnost soudců, například i na jejich imunitu.

Zdroje: