Europarlament si vyšlápl na Maďarsko. Hrozí mu i ztráta hlasovacích práv
12. 9. 2018 – 14:31 | Zpravodajství | von

Evropská komise má zahájit řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení evropských hodnot. Rozhodlo o tom hlasování v Evropském parlamentu. Maďarský premiér Viktor Orbán ale už v úterý podobné rozhodnutí kritizoval jako snahu potrestat jeho zemi za to, že se odmítá stát "zemí přistěhovalců".
Aby EP - vůbec poprvé - přijal doporučení podniknout kroky proti Budapešti, potřeboval hlasy alespoň dvou třetin přítomných poslanců, které dohromady musí představovat absolutní většinu, tedy nejméně 376 hlasů.
Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý v Evropském parlamentu všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv odmítl. Europoslanci podle něj chtějí potrestat Maďary za to, že nevolili opoziční socialisty a že nejsou svolní svou vlast přeměnit v "zemi přistěhovalců". V rozpravě ale Orbán čelil výtkám z omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel a z korupce.
Hrozí i ztráta hlasování v EU
Teoreticky by sankční řízení proti Budapešti mohlo skončit až odebráním hlasovacích práv, ale pozorovatelé předpokládají, že tak daleko věci nezajdou, protože se vyžaduje jednomyslnost členských států - a Budapešť se může spolehnout na Polsko, které samo čelí kritice za porušování pravidel právního státu.
Nicméně o hloubce nevole nad Orbánovým počínáním svědčí, že ke kritikům se přidal i další tvrdý odpůrce migrace, rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Nelze dělat kompromisy s právním státem a demokracii," řekl Kurz rakouské televizi ohledně postoje pěti zástupců Kurzovy strany v EP.
Evropští lidovci, nejsilnější poslanecký klub v EP, jejichž členem je i Orbánova strana Fidesz, dali svým členům volnou ruku při hlasování, nicméně šéf Manfred Weber ohlásil, že bude hlasovat, aby EU prověřila stav demokracie v Maďarsku.