Maďaři schválili balíček kontroverzních zákonů, nejspíš jim přinesou postih od EU

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Maďarský parlament ve středu schválil balíček protiimigračních zákonů zavádějících mimo jiné tresty za podporování nelegální migrace. Nová právní úprava označovaná jako Stop Soros, kterou kritizovala například Rada Evropy, umožní postihovat nevládní organizace pomáhající migrantům bez práva na azyl. Parlament, kde má ústavní většinu koalice premiéra Viktora Orbána, schválil i ústavní dodatek bránící příslušníkům "cizích populací" usadit se v Maďarsku.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán,zdroj: Profimedia.cz

"Maďarští občané oprávněně očekávají, že vláda využije všech prostředků, které jsou potřeba k boji s nelegální migrací a s aktivitami, které této migraci pomáhají," uvedl ministr vnitra Sándor Pintér v odůvodnění návrhu.

"Balíček zákonů Stop Soros naplňuje tento cíl, organizovaní nelegální migrace se totiž stává trestným činem. Chceme využít tyto zákony, abychom zabránili tomu, aby se z Maďarska stala země imigrantů," dodal.

Kritizované zákony jsou namířeny zejména proti organizacím, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Ten se stal hlavním terčem Orbánových výpadů v jarní předvolební kampani. Premiér jej viní z aktivní podpory masové imigrace do Evropy a z vměšování do maďarské politiky. Nové zákony mimo jiné uvalují zvláštní 25procentní daň na organizace, které podporují migraci.

Kromě nevládních organizací kritizovaly Maďarsko například Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle nichž právní úprava kriminalizuje činnosti, které jsou zcela legitimní.

Orbán patří k nejhlasitějším odpůrcům systému přerozdělování migrantů mezi zeměmi Evropské unie, k němuž se Maďarsko stejně jako Polsko či Česko odmítlo připojit.

Podle maďarských statistik žilo v dubnu v desetimilionové zemi 3555 uprchlíků. Jen 342 lidí bylo za první čtyři měsíce letošního roku zaregistrováno jako žadatelé o azyl; většinou pocházeli z Blízkého východu a 279 azyl získalo.

Nyní se ale podle mnohých situace změní. "Místo toho, aby poskytla lidem ochranu před pronásledováním, maďarská vláda se rozhodla připojit k pronásledovatelům," prohlásila Márta Pardaviová z maďarského helsinského výboru. Orbánovu vládu čekají nejspíš kvůli novým zákonům právní kroky ze strany Evropské komise.

Tagy: populismus Maďarsko zahraničí Evropská unie migrace uprchlická krize

Zdroje: ČTK