Ani cent pro migranty, hrozí Orbán Unii. Jinak zablokuje rozpočet

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil Evropské unii, že využije možnosti zablokovat schválení unijního rozpočtu pro období 2021 až 2027. Vadí mu vyčleněné peníze pro migranty. Podle jeho slov nemají právo ani na jeden cent. Rozpočet musí schválit všechny členské země.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán,zdroj: Profimedia

Nepodporuji rozpočet EU, který bere peníze zemědělcům, vědcům a prostředky určené na místní rozvoj a dává je zemím, které přijímají migranty, zdůraznil podle agentury MTI předseda maďarské vlády.

"Domníváme se, že by migrantům neměl připadnout ani jediný cent," řekl Orbán s tím, že náklady na řešení migrační krize by měly příslušné země čerpat ze svých vlastních rozpočtů.

Evropská komise navrhla dlouhodobý rozpočet Evropské unie pro roky 2021 až 2027 ve středu. O návrhu komise nyní bude jednat europarlament a jednomyslně se na něm musí shodnout i členské země. EK chce v rozpočtu mimo jiné omezit asi o pět procent prostředky na společnou zemědělskou politiku.

Podle listu Politico je naopak jedním z klíčových bodů návrhu zvýšení výdajů na řešení migrační krize, což podporují především jihoevropské země, které se nejvíce s touto problematikou potýkají.

"Pokud Maďaři rozpočet neschválí, žádný nebude," upozornil dnes Orbán.

Tagy: Maďarsko zahraničí Evropská unie evropský rozpočet Evropská komise migrační politika evropská politika

Zdroje: ČTK