Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -4°C Zataženo

Důkaz Huawei o nezávislosti na Číně neobstojí. Analýzu psali právníci blízcí tamním komunistům

Důkaz Huawei o nezávislosti na Číně neobstojí. Analýzu psali právníci blízcí tamním komunistům
zdroj: МИД России / MFA Russia

Na aktuální dění kolem firmy Huawei v ČR reagoval Peking vlastní PR kampaní. Pokouší se dokázat, že je firma nezávislá na čínské komunistické straně. Háček je v tom, že na klíčovém právním posudku o údajné nezávislosti Huawei se podíleli sami komunisté, straníci.

Po vyhrožování ze strany ambasády v Praze a vyvíjení politického tlaku prostřednictvím spřátelených místních činitelů nasadila firma Huawei v Česku novou zbraň: "právní posudek" od západní právnické kanceláře Clifford Chance, člena Čínské obchodní komory ve Velké Británii (CCCUK).

Posudek uvádí, že občané ČLR nejsou ze zákona povinni spolupracovat na špionážních operacích. Huawei používá tento dokument (veřejně nedostupný, dokonce označený jako důvěrný, přes jeho poměrně široké šíření) jako definitivní důkaz své neviny.

Právě tím, že Čína nadřazuje zájmy státu a strany (a to včetně špionáže) nad zájmy zákazníků tamních soukromých firem jako Huawei, argumentoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, když loni před používáním výrobků této společnosti varoval.

Naposledy zmiňovaný právní posudek například citoval šéf české a slovenské pobočky Huawei v rozhovoru pro Seznam TV. Podobně se používá i v dalších zemích, například v dopise adresovanému britskému parlamentu.

Dokument je ve skutečnosti osm měsíců stará právní analýza sepsaná dvěma čínskými právníky. Obsahuje navíc explicitní dovětek kanceláře Clifford Chance, že dokument nemůže být považován za její právní posudek.

Nezávislost na straně dokazují straníci 

Clifford Chance má v Číně širokou škálu aktivit, především poradenství pro státní podniky a také dodavatele Huawei. Ačkoliv dokument této kanceláře představitelé Huawei předkládají jako nezávislý právní názor, v samotném textu, který má Sinopsis k dispozici, stojí, že "by neměl být považován za právní názor o aplikaci zákonů ČLR".

Důvěryhodnost dokumentu je navíc pochybná kvůli jeho autorům. Posudek z května 2018 připravila známá čínská advokátní kancelář Zhong Lun, jejíž zakladatel, ředitel a zástupce stranického předsedy Čang Süe-ping se vyznamenal jako "výtečný stranický kádr" aktivní ve Všečínském svazu mládeže (ACYF), organizaci spadající pod Jednotnou frontu vedené Svazem mládeže. Jeden z autorů textu, Čchen Ťi-chung, je navíc sám členem KS Číny.

Sluší se připomenout, že čínští právníci, kteří si dovolí otevřeně kritizovat stanovisko Strany, čelí odebírání licencívěznění a mučení. Pekingská právnická asociace, jíž Čang předsedal a Čchen sedí v jejích výborech, je také obviňována ze spoluúčasti na perzekuci lidskoprávních advokátů.

Postavení autorů textu vůči Komunistické straně Číny implikuje, že by si zřejmě dovolili jít proti zájmům společnosti Huawei ještě méně než nějací méně prominentní právníci.

Prémie pro špiony

Firma Huawei si posudek původně zřejmě objednala proto, aby se bránila proti směrnici připravované ve Spojených státech, jež by zabránila státním dotacím na nákupy od dodavatelů "identifikovaných jako potenciální národní bezpečnostní hrozba pro komunikační sítě a jejich dodavatelské řetězce". Čína se proti tomu bránila dokonce na půdě Světové obchodní organizace. Dokument byl znovu použit i před půl rokem v Austrálii, ale rovněž bez úspěchu.

V Americe čelí teď Huawei mnohem konkrétnějším obviněním nežli obecným konstatováním o své historii a pozici v leninistickém systému ČLR – včetně existence "programu prémií" pro zaměstnance, kteří získávají tajné informace od konkurence.

Celá série varování před čínskou technologickou společností Huawei v různých západních zemích se obvykle zakládá hlavně na právním argumentu, že podle čínské legislativy musejí všichni občané i organizace spolupracovat se zpravodajskými službami ČLR při špionáži. Tato povinnost je explicitně stanovena v článku 7 Zákona o státní zpravodajské činnosti z roku 2017.

Tento zákon ale pouze legalizuje zavedenou praxi ve stále totalitnějším čínském státě. I před nástupem Si Ťin-pchinga by bylo pro čínského občana velmi obtížné odmítnout spolupráci s tajnými službami. V době, kdy dochází k centralizaci stranické moci, a v atmosféře neutuchajícího boje proti "nepřátelským silám ze zahraničí", je takové odmítnutí prakticky nemožné – bez ohledu na literu zákona.

Vláda zákonem není vláda zákona 

Ironií osudu byly zákony, které nyní komplikují firmě Huawei život, schváleny proto, aby posílily kontrolu Strany v rámci konceptu "vlády zákonem" – neplést s vládou zákona. Vláda zákonem je systém, který má umožnit Straně využívat mocenský monopol bez každodenních politických intervencí. Strana rozhoduje, co je zákon, a většina situací se řeší mechanicky prostřednictvím schválených postupů – pokud Strana nerozhodne jinak.

Tento koncept je důležitou součástí Si Ťin-pchingovy snahy vlády pomocí algoritmů, kde je Strana vrchním programátorem. Odráží to snahu "zinteligentnitstranickou kontrolu nad společností a ekonomikou pomocí pokročilých technologií jako je analýza velkých dat nebo umělá inteligence. Generální tajemník často rád cituje staré maoistické pořekadlo "Východ, západ, jih, sever a střed – Strana vede vše".

Za Si Ťin-pchinga byl Maův výrok nejen zanesen do stanov Strany, ale byl také aktualizován pro informační věk. Stranická kontrola bude posílena umělou inteligencí a technologiemi postavenými na velkých datech, testovanými dnes masově v Sin-ťiangu. V ekonomice Strana určuje tržní pravidla cestou přísné regulace. V právním systému stojí strana nad zákonem, který si upravuje a interpretuje dle potřeby.

Tímto způsobem se potenciálně kontroverzní rysy vlády KS Číny, jako je povinnost každého občana špehovat v jejím zájmu, dostaly z praxe do samotné litery zákona. Takto explicitní kodifikace, z pohledu Strany pouhá legalizace zavedené praxe, ale zároveň dává jejím kritikům do ruky silnou zbraň, a ztěžuje možnost KS Číny prostě všechno šmahem popřít.

Proto jsou tyto zákony pravidelně citovány v západních varováních proti společnosti Huawei, například i u českého NÚKIBu. Citovat čínský zákoník je ve veřejných dokumentech snazší než použít složité argumenty nebo publikovat citlivé informace. Tady to máte černé na bílém a basta.

Autorem článku je Sinopsis

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů. https://sinopsis.cz

 

Zdroje: