Poláci kvůli špionáži zatkli šéfa pobočky Huawei. Babiš nepřímo popřel Zemanova slova

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 1. 2019 16:42) - Aktuality autor: šar

Polská civilní kontrarozvědka (ABW) v úterý zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei, informovala Polská televize (TVP). Polák je někdejší vysoce postavený důstojník ABW. Ke špionáži, za kterou jim hrozí až 10 let vězení, se ani jeden nepřiznal. Premiér Andrej Babiš se dnes také vyjádřili ke čtvrtečnímu prohlášení Miloše Zemana o čínské odvetě v rámci české kauzy Huawei. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"Jeden Polák a jeden Číňan byli zadrženi kvůli podezření ze špionáže," řekl polské agentuře PAP Maciej Wonsik, zástupce šéfa polských tajných služeb. "V případě Číňana jde o obchodníka pracujícího v jednom velkém elektronickém koncernu," dodal.

Příslušníci ABW dnes prohledali kancelář Huawei. V předchozích dnech si dokumenty, které mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým, odnesli z jejich bytů, z Úřadu pro elektronickou komunikaci a z telekomunikační firmy Orange, kde dosud pracoval zadržený Polák Piotr D, odborník na kybernetickou bezpečnost. Firma Orange tuto informaci dnes potvrdila, uvádí agentura Reuters.

Během svého působení v ABW měl Piotr D. údajně přístup do interního systému, který používají k předávání informací nejdůležitější lidé v Polsku. V kontrarozvědce pracoval do roku 2011. Odejít musel v souvislosti s korupční aférou kolem vládních tendrů na informační technologie. Nikdy však nebyl z ničeho obviněn.

Kvůli zadržení Číňana, který podle TVP působil na pozici ředitele prodeje firmy Huawei, se na polské ministerstvo zahraničí dostavil zástupce čínského velvyslance. Žádal, aby zástupci ambasády mohli čínskému občanovi poskytnout pomoc.

Muž jménem Wej-ťing W. vystudoval na Pekingské univerzitě zahraničních studií, odkud prý pochází řada vysoce postavených činitelů čínské diplomacie i tajných služeb. Oficiálně byl jeho hlavním úkolem v Polsku prodej výrobků Huawei veřejnému sektoru. Tento absolvent polonistiky od roku 2006 pracoval na čínském generálním konzulátu v Gdaňsku. U Huawei nastoupil v roce 2011 a znovu odjel do Polska.

Vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií Huawei ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím, uvedl také v pátek po jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). 

"Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením," poznamenal Babiš po jednání vlády. Není podle něj pravda, že NÚKIB v tomto případě postupoval společně s Bezpečnostní informační službou (BIS). NÚKIB používání softwaru i hardwaru Huawei a ZTE označil za bezpečnostní hrozbu před Vánocemi. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu k roku 2013 však psala o potenciálním nebezpečí, které může představovat rostoucí podíl Huawei a ZTE na telekomunikačním trhu v ČR.

NÚKIB dnes odmítl prezidentovu kritiku hodnotit. Uvedl, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace o ohrožení české kybernetické bezpečnosti. Vyjadřovat se k Zemanovým slovům nechce ani BIS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov uvedl, že šéfové BIS Michal Koudelka a NÚKIB Dušan Navrátil ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Kvůli varování je podle prezidenta v ohrožení investice automobilky Škoda Auto v Číně. Odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v ČR, řekl Zeman.

PPF ani Škoda Auto nechtěly výroky prezidenta komentovat. Škoda Auto ale podle dnešního vyjádření plánuje další dlouhodobý rozvoj na čínském trhu a bude pokračovat v investicích v Číně - největším trhu značky.

Podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky má NÚKIB pro vydání varování před technologií Huawei oprávněné důvody. "K hájení bezpečnosti českého státu rozhodně nepatří zpochybňování institucí, které se o bezpečnost starají, a prosazování parciálních komerčních zájmů, které některé firmy v Číně mohou mít," řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zeman se nepostavil za bezpečnost Česka a dal přednost konkrétním podnikatelům, uvedl poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Bezpečnost ohrožují ohnutá záda, napsal Farský

Na straně českých zájmů a bezpečnosti Zeman nestojí podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. "Naše bezpečnostní i naše ekonomické zájmy ohrožují ohnutá záda, ne šéf BIS," napsal na twitteru předseda poslanců STAN Jan Farský. Nezávislý senátor Pavel Fischer vyzval prezidenta, aby mluvil jako prezident ČR, ne jako zástupce PPF. Podle sinologů z portálu Sinopsis.cz bojuje Zeman proti bezpečnostním institucím vlastního státu v pořadu na televizi, kterou financuje čínská společnost.

Zeman ve funkci prezidenta intenzivně podporuje rozvíjení vztahů s Čínou. Od nástupu do funkce tuto zemi navštívil čtyřikrát a v březnu 2016 uvítal na Hradě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Koudelku a BIS, která opakovaně upozorňuje mimo jiné na činnost čínských zpravodajců v Česku, prezident kritizuje často.

Varování před Huawei by mohlo zpozdit a prodražit zavádění mobilních sítí 5G v Česku, uvedl dnes výkonný ředitel doménového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Huawei je předním dodavatelem síťových prvků pro 5G a proti konkurenci se vyznačuje agresivní cenovou politikou. Podle Filipa bude pro operátory možná těžší najít dodavatele. Síťové prvky Huawei využívají všichni tři tuzemští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Tagy: Česko Polsko domácí PPF huawei česká vláda český prezident špionáž a rozvědka česko-čínské vztahy společnosti a firmy

Zdroje: ČTK