Důchody se příští rok nezvýší, pokud se poslanci rychle nesejdou, varuje Hamáček

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Vrácení důchodové novely Senátem zpět do sněmovny ohrožuje plánovaný růst důchodů pro příští rok. Vicepremiér Jan Hamáček proto vyzval předsedu sněmovny Radka Vondráčka k urychlenému svolání mimořádné schůze dolní komory. Podle premiéra Andreje Babiše by se důchody mohly řešit 21. srpna. Na zvýšení penzí je připraveno více než 14 miliard korun.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia

Novelu je třeba přijmout do září tak, aby se nezkomplikovalo zvýšení penzí od začátku příštího roku. "Zvláště pro mne jako sociálního demokrata je důležité, aby v tomto konkrétním případě senioři nepřišli o zvýšení svých starobních důchodů od nového roku jen díky pasivitě politiků," napsal Vondráčkovi Hamáček.

Sněmovnou schválená verze novely, kterou sociální demokraté podporují, podle nich zvýší pevnou část penzí o 320 korun a s pravidelnou valorizací tak důchod průměrně vzroste o 918 korun. Lidé starší 85 let navíc získají k důchodu další tisícikorunu.

Senát chce, aby tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu dostávali senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Podle opoziční ODS to bude spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a kvůli tomu odcházely v minulosti do penze dříve než muži.

Senát důchody ještě navýšil

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo podle novely zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Části seniorů se tedy budou penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však opatření díky přechodnému ustanovení ještě neprojeví.

Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14,2 miliardy korun v případě, že by novela byla účinná včas ve vládním znění. Senátní verze by znamenala zvýšení nákladů státu o další dvě miliardy korun.

"Chceme dát seniorům jistotu, že k navýšení jejich penze skutečně dojde. Rozhodnutí Senátu nesmí oddálit účinnost novely a ohrozit největší meziroční navýšení v historii země," uvedli sociální demokraté.

Tagy: Česko domácí důchodová reforma česká politika mzdy a důchody

Zdroje: ČTK