Drahé dary a sex přišly vlivného čínského komunistu draho

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Pro podezření z korupce bude trestně stíhán bývalý šéf komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst Čchung-čchingu. Sun Čeng-cchaj byl členem 25členného politbyra a donedávna byl považován za nadějného kandidáta na funkci v nejužším, sedmičlenném vedení strany.

Sun Čeng-cchaj

Sun Čeng-cchaj,zdroj: Profimedia.cz

Zhýralý Sun Čeng-cchaj stál v čele strany třicetimilionového Čchung-čchingu do začátku července, kdy byl nečekaně odvolán z funkce. Čínský protikorupční úřad následně oznámil, že Sun je vyšetřován pro závažné porušení disciplíny, což je čínský eufemismus pro korupci. Politik čelí podezření z vyzrazení státních tajemství, úplatkářství a zneužití moci.

Podle tiskové agentury Nová Číny Sun mimo jiné přijímal drahé dary a vyměňoval moc za sex. "Sun zradil důvěru, kterou v něj strana a lidé vložili, způsobil velké ztráty čínským firmám a měl velmi škodlivý vliv na společnost," napsala agentura Nová Čína. Čínské soudy jsou pod kontrolou vládnoucí komunistické strany a podle agentury Reuters je tak prakticky jisté, že Su Čeng-cchaj bude shledán vinným.

Zpráva o trestním stíhání Suna přichází před klíčovým sjezdem čínské komunistické strany, který začne 18. října. Na něm má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi. Ve výboru podle analytiků zřejmě zůstanou jen prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang.

Sun Čeng-cchaj byl jmenován vůdcem komunistické strany v Čchung-čchingu v listopadu 2012, předtím působil jako tajemník strany v provincii Ťi-lin a v letech 2006-2009 jako ministr zemědělství. V čele strany v Čchung-čchingu jej vystřídal politik, který je považován za chráněnce čínského prezidenta Si Ťchin-pinga.

Prezident Si Ťin-pching označuje korupci za největší hrozbu pro budoucnost čínské komunistické strany a slíbil tvrdý postup jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám. 

Tagy: Čína zahraničí komunisté korupční aféra čínská politika

Zdroje: ČTK