Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Úder proti korupčníkům? Čínský prezident se zaměřil jen na ty vybrané a nepohodlné

Úder proti korupčníkům? Čínský prezident se zaměřil jen na ty vybrané a nepohodlné
Čínský prezident Si-ťin-Pching (na plakátu) se podle některých chystá udržet u moci i po roce 2022 | zdroj: Profimedia

Selektivní boj proti korupci je důležitou součástí příprav čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na podzimní 19. sjezd Komunistické strany Číny. V rámci toho zesilují "opatření na udržení společenské stability". 

Jde o řadu opatření od narůstající cenzury (ta už zasáhla i popkulturu, viz např. údajný zákaz vysílání oblíbených telenovel až do konání sjezdu), nebo o další omezování svobodného přístupu k internetu přes VPN. Atmosféra ale houstne také v nejvyšších patrech stranické politiky.

Pozor, padají hlavy! 

V rámci Si Ťin-pchingovy kampaně proti korupci ve straně padají hlavy, včetně těch vysoce postavených. Pozorovatelé konstatují, že se – jako v několika předchozích případech – s největší pravděpodobností jedná o způsob, jak si na sjezdu zajistit převahu pro prosazení důležitých personálních změn v politbyru.

Spekuluje se také o tom, že vzhledem k evidentní snaze o akumulaci moci Si Ťin-pching dost možná směřuje k pokusu udržet si svůj post i po skončení druhého volebního období v roce 2022. 

To by znamenalo definitivní prolomení nepsaných, ale dosud přísně respektovaných zásad kolektivního vedení, které zavedl Teng Siao-pching po svržení Gangu čtyř na začátku osmdesátých let jako pojistku proti excesům kumulace moci, jako byla Kulturní revoluce.

Jednou z těchto pojistek byl limit dvou funkčních období na nejvyšší funkce ve straně (generální tajemník) a ve státě (předseda/ prezident). V případě prezidenta je tento limit dokonce zanesen v Ústavě. V případě generálního tajemníka se jedná o nepsané pravidlo. Nejvyšší čínský vůdce obvykle spojuje obě tyto funkce.

Na začátku srpna čínská i zahraniční média informovala o sesazení náměstka Ústřední disciplinární komise Čang Chua-weje, který podle státní tiskové agentury Sin-chua "vážně porušil politickou disciplínu, ovlivňoval fungování institucí, na něž měl coby inspektor dohlížet, a odmítl se podrobit vyšetřování."

Pikantní na tom je, že právě Ústřední disciplinární komise pod vedením nejbližšího Si Ťin-pchingova spojence Wang Čchi-šana stojí v čele celé kampaně proti korupci.

Čang Chua-wej, vyšetřovaný již od dubna, byl nyní obviněn z úplatkářství a přijímání finančních i hmotných darů, jakož i z přijímání pozvání na večeře a společenská setkání.

Již krátce předtím Ústřední disciplinární komise potvrdila, že zahájila vyšetřování Sun Čeng-cchaje, člena politbyra a bývalého tajemníka Strany v metropoli čínského jihozápadu Čchung-čchingu, který je (spolu s Pekingem, Šanghají a Tchien-ťinem) jedním ze čtyř přímo spravovaných měst na úrovni provincie.

Sun byl ještě nedávno považován za možného Si Ťin-pchingova nástupce, 15. července byl však náhle odvolán z funkce a byl nahrazen Si Ťin-pchingovým spojencem Čchen Min-eremAgentura Reuters informovala, že Sun Čeng-cchaj byl podroben vyšetřování z důvodu porušení stranické disciplíny, což může být cokoli od korupce až po nedržení se stranické linie.

Pevnou rukou 

Vše ukazuje na to, že podzimní stranický sjezd, na němž má být nově zvoleno dvacet pět členů politbyra a pět členů jeho Stálého výboru, proběhne nejspíš zcela v Si Ťin-pchingově režiji. Chris Buckley pro NYT píše, že "oficiální vyšetřování Sun Čeng-cchaje otevírá [Si Ťin-pchingovi] cestu k jeho odstranění z politbyra a nahrazení Čchen Min-erem, blízkým Si Ťin-pchingovým spolupracovníkem z doby, kdy oba působili v provincii Če-ťiang".

Poté, co byl v květnu na místo tajemníka Pekingu dosazen Cchaj Čchi, další z okruhu Si Ťin-pchingových spolupracovníků, se tak Čchung-čching stává dalším důležitým městem, jež současný předseda dostal pod svoji přímou kontrolu.

Podle Chrise Buckleye to naznačuje, že se Si Ťin-pching nehodlá držet zavedených zvyklostí kariérního postupu v rámci stranické hierarchie, které byly nepsaným pravidlem od dob Chu Ťin-tchaa, a chce vzít věci plně do svých rukou.

Tomu ostatně napovídá také Si Ťin-pchingovo prosazování Wang Čchi-šana, který je členem Stálého výboru Politbyra a předsedou Ústřední disciplinární komise, hlavního nástroje současných stranických čistek.

Přestože se Wang již blíží důchodovému věku, mnozí se domnívají, že jej Si Ťin-pching bude chtít prosadit coby příštího premiéra.

Kuo-Wen-kuej, hříšný spasitel? 

Právě Si Ťin-pchingovo spojenectví s Wang Čchi-šanem v posledních měsících dodává na zajímavosti postavě uprchlého čínského magnáta a dle vlastních slov agenta několika čínských tajných služeb Kuo Wen-kueje, který ze svého exilu v New Yorku zásobuje sociální sítě (zejména Youtube a Twitter) skandálními (ale nepotvrzenými) odhaleními týkajícími se primárně právě Wang Čchi-šanovy osoby.

Kuo Wen-kuejova obvinění zahrnují např. údajné americké občanství Wang Čchi-šanovy manželky, utajené nemanželské děti v zahraničí či jmění získané skrytým napojením na velké státní i (polo)soukromé firmy včetně i u nás známých Chajnanských aerolinií (HNA).

Tato a další “odhalení” korupce v nejvyšších stranických špičkách – včetně těch v čele "protikorupční" kampaně – jež Kuo Wen-kuejovi přinesla na (v Číně blokovaných) sociálních sítích statisíce obdivovatelů, přičemž nemálo nespokojených Číňanů v něm dosti paradoxně spatřuje naději na vyčištění politiky od korupce.

Tonoucí se stébla chytá; Kuo se již dostal do pozice lidového hrdiny a jeho výroky se stávají předmětem bohaté lidové tvořivosti. CDT nedávno přinesly překlady tří hip-hopových písní nezávislého umělce a Kuo Wen-kuejova obdivovatele vystupujícího pod jménem 楚三户$ANHU.

Čínsky zpívané písně umístěné na Youtube volně parafrázují Kuo Wen-kuejovy výroky a jsou silně kritické vůči současnému stranickému vedení. Kuo Wen-kueje oslavují jako spasitele, který může Číňanům přinést vytouženou svobodu.

Je však třeba poznamenat, že jakékoli zmínky o Kuo Wen-kuejovi jsou z čínských médií i internetu "za zdí" pečlivě cenzurovány, takže běžní občané ČLR se o jeho bohatýrských činech dozvídají pouze ze zahraničních zdrojů, dostupných jen za použití VPN.

I to je zřejmě jedním z důvodů, proč se čínské úřady chystají přístup k VPN v Číně zablokovat.

Autorem článku je Sinopsis

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů. 

Zdroje: