CIA odvolala agenty z Pekingu. Bojí se, že budou prozrazeni

- Aktuality autor: pal

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA odvolala několik svých zaměstnanců z ambasády v Pekingu, v souvislosti s nedávnými kybernetickými útoky na vládní úřad, ze kterého jsou podezříváni čínští hackeři. Mohla by být prozrazena jejich totožnost. 

Web americké Ústřední zpravodajské služby. Ilustrační foto

Web americké Ústřední zpravodajské služby. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Neznámí hackeři pronikli letos na jaře do databází amerického Úřadu pro správu osobních údajů (OPM) a ukradli otisky prstů víc než pěti milionů lidí, kteří žádali nebo už získali bezpečnostní prověrku americké vlády. Vyšetřovatelé přitom soudí, že útok byl výsledkem čínské špionážní operace.

Američtí představitelé, kteří chtěli kvůli citlivosti celého případu zůstat v anonymitě, nyní uvedli, že CIA kvůli útokům raději stáhla své lidi z Číny.

I podle expertů totiž krádež mohla pomoci čínské rozvědce a mohla vést i k odhalení některých amerických špionů. Kromě otisků prstů získali hackeři i čísla sociálního pojištění a další citlivé údaje.

Peking by totiž mohl srovnat záznamy z OPM se seznamem zaměstnanců ambasády a z toho odhalit, kdo by mohl pracovat pro CIA, poznamenali američtí představitelé.

Jak uvedla agentura Reuters, zprávy o stažení agentů z Číny nebylo možné nezávisle potvrdit, Ústřední zpravodajská služba odmítla článek listu The Washington Post komentovat.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy CIA bezpečnost na internetu hackerství národní bezpečnost

Zdroje: ČTK