Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 5°C Polojasno

Čína se vrhla na Írán dřív než Západ. Jako první tam vyslala prezidenta

23. 1. 2016 – 15:55 | Zpravodajství | red

Čína se vrhla na Írán dřív než Západ. Jako první tam vyslala prezidenta
Čínskou delegaci vítal íránský prezident | zdroj: Profimedia

Írán je po zrušení části západních sankcí doslova na roztrhání. Zálusk si na něj dělají i Číňané, kteří nelenili a neprodleně vyslali svého prezidenta Si Ťin-pching do Teheránu, kde jednal se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Státníci se dohodli na posilování vzájemných politických a obchodních vztahů. A podepsali balíček 17 dohod včetně spolupráce v jaderném sektoru. 

Obchodní výměna se tím podle Rúháního v příštích deseti letech zvýší na 600 miliard dolarů (asi 15 bilionů korun).

Čínský prezident přijel do Íránu jako první světový politický lídr od rozhodnutí o zrušení sankcí 16. ledna a jako první prezident Číny po 14 letech. Čína byla jednou z šesti velmocí, které loni s Teheránem dospěly po dlouhých letech jednání k dohodě o omezení íránského jaderném programu.

"Jsme šťastní, že prezident Si navštívil Írán po zrušení sankcí... Írán a Čína se shodly o zvýšení obchodu na 600 miliard dolarů v příštích deseti letech," řekl Rúhání na tiskové konferenci. Na světě už jsou některé konkrétní dohody o spolupráci: například o obnovení tradiční obchodní cesty - Hedvábné stezky - nebo o projektech v jaderném sektoru.

"Přátelství Číny a Íránu obstálo ve zkoušce proměnlivosti mezinárodní scény," ocenil na druhé straně podle agentury Nová Čína Si Ťin-pching opětné všestranné sbližování obou zemí.

Politici dnes také hovořili o situaci v Iráku, Sýrii, Afghánistánu a Jemenu.

Pro Si Ťin-pchinga je návštěva Íránu poslední zastávkou na jeho cestě po Blízkém východě, během níž už zavítal do Saúdské Arábie a Egypta. Dnes se ještě sejde s íránskou nejvyšší autoritou, duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím.

List Global Times, podporovaný čínským státem, v dnešním komentáři napsal, že Peking doufá ve zlepšení vztahů s Teheránem v rámci svého rozsáhlého plánu obnovení obchodních vazeb s Evropou a Asií a vybojování nových trhů pro čínské zboží. "Čína posilováním spolupráce s Íránem samozřejmě sleduje své vlastní zájmy... Irán je důležitou osou," poznamenal deník.

Pracovnice Evropské rady pro mezinárodní vztahy Ellie Geranmayehová podle agentury Reuters poukázala na skutečnost, že Peking a Moskva sice podpořily sankce OSN proti Íránu kvůli jeho jadernému programu, ale zároveň silně prosazovaly zvláštní výjimky k pokračování obchodu s Íránem.

"Írán udržoval v uplynulých deseti letech s Ruskem a Čínou politické a ekonomické vztahy způsobem, který neměl s Evropou. Je proto naprosto přirozené, že se nejdříve otevírá vůči těmto zemím," dodala expertka.

Předchozí článek

Zaměstnáte uprchlíky? Němci se k tomu nemají

Následující článek

O Čechovi jsem pochyboval, přiznal Wenger