Připojení Íránu k plynovodu Tanap by přivedlo plyn přímo do Česka

- Aktuality autor: roj

Pro Česko by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bylo nejlepší, kdyby se Írán připojil k plynovodu Tanap, který od loňska staví Turecko, Ázerbájdžán a Gruzie. Přes Itálii by se tak dostal íránský plyn přímo do Česka. Írán si je vědomý vysoké potřeby plynu, a proto hledá způsob, jak ho po zrušení sankcí do Evropy dostat. Jako pravděpodobnější se ale jeví spíš výstavba velké továrny na zkapalnění plynu.

Plynovod Tanap se staví od loňského jara (ilustrační snímek)

Plynovod Tanap se staví od loňského jara (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

"Což je taky něco, co budeme moct zvažovat poté, co bude dostavěno spojení do Svinoústí," dodal Mládek.

Ministr už dříve řekl, že terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v polském přístavu Svinoústí bude pro Česko přínosem, protože tyto stavby pomáhají držet ceny plynu z Ruska pod určitou cenovou hladinou a zabraňují jejich rychlému růstu.

Podle místopředsedy íránského parlamentu Abútorabíma Fardema, se kterým se Mládek dnes setkal, Írán zpracuje denně 750 milionů metrů krychlových plynu. Írán je podle něj na prvním místě na světě, co se týká zásob plynu a ropy.

"Velice dobře víme, že Evropa má velké potřeby plynu a nafty a na základě toho se snažíme co nejrychleji náš plyn dostat do Evropy, aby Evropa mohla být aspoň do určité míry soběstačná, co se týká plynu," uvedl Fardem.

Mládek dnes také řekl, že íránský parlament již ratifikoval dohodu o zamezení dvojího zdanění s ČR. Český parlament by ji podle ministra mohl schválit na únorové schůzi. Následovat by měla dohoda o ochraně investic mezi oběma zeměmi, kterou připravují ministerstva financí.

Výstavbu plynovodu Tanap, jehož náklady se odhadují na deset miliard dolarů, slavnostně zahájili prezidenti Turecka, Ázerbájdžánu a Gruzie loni v březnu. Prostřednictvím navazujícího plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP) přes Řecko a Albánii do Itálie v něm mají země EU získat další zdroj, který jim pomůže snížit závislost na ruském plynu.

V prosinci se Ázerbájdžán a Turecko dohodly na urychlení jeho výstavby. Projekt by tak měl být dokončen ještě před termínem stanoveným na rok 2018.

Česká republika dováží přibližně 75 procent své spotřeby plynu z Ruska. Ze stoprocentní závislosti na dodávkách plynu z Ruska se Česko vymanilo v roce 1997 díky smlouvě s Norskem.

Ruský plyn proudí do Česka především přes Ukrajinu a Slovensko. Česko je ale napojeno na alternativní trasy, a to jednak plynovodem Gazela napojujícím republiku na zemní plyn z ruských zdrojů, dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře, a jednak plynovodem Jamal přes Bělorusko a Polsko.

USA a Evropská unie v půli ledna ustoupily od sankcí zavedených kvůli íránskému jadernému programu. Jedním z praktických dopadů je podle agentury DPA i to, že Írán může opět vyvážet svou ropu a plyn do EU.

Tagy: Írán Česko domácí ropa a zemní plyn česko-íránské vztahy

Zdroje: ČTK