Chyba ve strategii Bruselu přispěla k rozkolu mezi Ruskem a východní Evropou, říká Füle

- Aktuality autor: art

Zatímco pro jednání s partnerskými státy východní Evropy Brusel měl ambiciózní a konsenzuální politiku, pro jednání s Moskvou ale nic takového neměla, poznamenal bývalý eurokomisař Štefan Füle na konferenci k otázkám migrace a protiruských sankcí. Chyba v unijní strategii pak podle něj přispěla k rozkolu Ruska se státy z příslušného regionu. 

Brusel udělal chybu, přiznává bývalý eurokomisař Füle

Brusel udělal chybu, přiznává bývalý eurokomisař Füle,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Bývalý eurokomisař pro rozšíření EU také připustil, že se unie před třemi lety měla zaměřit na provedení přístupových dohod se státy východního bloku, ne si klást další podmínky pro podpis těchto dohod.

Šéf ruské bankovní skupiny Petr Aven k rusko-ukrajinskému konfliktu uvedl, že podle něj v řídících složkách EU nikdo nebral v potaz to, co si Rusové mysleli o Ukrajině a nevšímal si historických vazeb obou zemí. Někdejší ministr Karel Dyba pak EU vyčetl, že nevyužila příležitosti být moderátorem mezi Ruskem a Ukrajinou. Füle namítl, že EU se snažila naplnit tuto roli, ale "k tanci potřebujete dva".

EU by se podle Füleho měla poučit z krizí, které prodělala. Příležitost pro změny ve fungování EU vidí i v aktuálních britských návrzích. Jednou z možností je podle bývalého eurokomisaře "víceúrovňová Evropská unie", v níž by měl každý stát vyhovující postavení. Füle nicméně také uvedl, že zástupci členských zemí by v Bruselu měli využívat mandát k tomu, aby EU posunuli dopředu a aby Brusel nebyl kolbištěm národních zájmů.

"Obávám, se že nás řídí automatický pilot a my ho musíme vypnout, vystavět mosty mezi rozdělenými stranami, překonat jednostranné nazírání," dodal Füle.

Na konferenci, která se konala na Pražském hradě, se představil vídeňský Mezinárodní institut pro aplikovanou systémovou analýzu (IIASA), mezi jehož projekty patří mimo jiné euroasijská ekonomická spolupráce a panevropská témata. Mezi aktéry konference měl být rovněž někdejší předseda Evropské komise José Manuel Barroso, avšak omluvil se.

Tagy: Rusko zahraničí domácí Evropská unie protiruské sankce anexe Krymu rusko-ukrajinská krize mezinárodní politika ruská politika válka na Donbasu evropská politika

Zdroje: ČTK