Gazprom a Shell společně usilují o světovou dominanci

- Aktuality autor: art

Ruský plynárenský kolos Gazprom chce společně s britsko-nizozemskou ropnou společností Royal Dutch Shell dobýt svět. V rámci společného budování globální strategické aliance si firmy vymění část majetku a Gazpromu se otevřou dveře na nové trhy.

Šéf Shellu Ben van Beurden (vlevo) a Alexei Miller z Gapromu

Šéf Shellu Ben van Beurden (vlevo) a Alexei Miller z Gapromu,zdroj: Profimedia.cz

Shell je jednou ze tří evropských společností, s nimiž Gazprom uzavřel ve čtvrtek předběžnou dohodu na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream z Ruska přes Baltské moře do Německa. Vedle Shellu jsou dalšími partnery německý E.ON a rakouská OMV. Wintershall, který je dceřinou firmou německého koncernu BASF a podílníkem konsorcia pro původní Nord Stream, dnes sdělil, že jedná o své účasti v projektu rozšíření.

Gazprom a Shell rovněž začnou pracovat na rozšíření společně vlastněného závodu na zpracování zkapalněného zemního plynu na dálněvýchodním ostrově Sachalin, řekl šéf Gazpromu Alexej Miller.

"Dokumenty takového významu se podepisují jen jednou za pět let, možná i jednou za deset let," řekl Miller na okraj ekonomického fóra v Petrohradu. Na otázku, jak Gazprom přesvědčil Shell k prohloubení spolupráce, Miller uvedl, že podnikání vítězí nad politikou.

Aliance se Shellem je pro Gazprom významným počinem v době, kdy řada západních energetických společností omezuje spolupráci s Ruskem v důsledku západních protiruských sankcí. Ruský podnik nyní hodlá bojovat zejména o podíl na evropském trhu s plynem, kde se kvůli propadu těžby v zemích Evropy otevřou další možnosti dovozu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Společnost je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Tagy: Rusko Gazprom obchod se surovinami ruský plyn ropa a zemní plyn světová ekonomika společnosti a firmy

Zdroje: ČTK