Potraviny z EU se na ruské pulty zatím nevrátí. Zvykněte si na krizi, říká Medveděv
24. 6. 2015 – 16:26 | Zpravodajství | art

Ruský prezident Vladimir Putin odpověděl na prodloužení sankcí uvalených Bruselem na jeho zemi prodloužením zákazu dovozu potravin z Evropské unie. Protiopatření začíná platit už ve středu a potrvá rok. Ruský premiér Dmitrij Medveděv mezitím vyzval občany, aby se připravili na život s utaženými opasky.
"Vláda mě dopisem požádala o prodloužení opatření, která jsme přijali v odvetě za počínání našich partnerů z některých zemí. Dnes, v souladu s touto žádostí, jsem podepsal výnos o prodloužení účinnosti jednotlivých zvláštních opatření s cílem zajistit bezpečnost Ruské federace," řekl Putin podle TASS.
Současně nařídil vládě, aby k výnosu vypracovala příslušné dokumenty. Premiér Dmitrij Medveděv ujistil, že "vše bude vykonáno" a že tyto dokumenty se již připravují.
Moskva od počátku dávala najevo, že na prodloužení sankcí EU odpoví. Dříve se objevily náznaky, že odvetná opatření by mohla být mírně upravena, a to i vůči Maďarsku, Řecku a Kypru. Avšak podrobnosti o Putinově výnosu dosud nejsou známy.
EU v pondělí prodloužila své hospodářské sankce proti Rusku do konce ledna 2016. Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě. Jejich případné uvolňování je vázáno na plnění minských dohod o příměří na východě Ukrajiny, které však ani ukrajinské vládní jednotky ani povstalci podporovaní Moskvou nedodržují.
Dosavadní ruské embargo, zavedené loni jako odpověď na západní sankce, zakazovalo dovoz vybraných potravin ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska. V současnosti na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky.
Na krizi byste si měli zvyknout, vzkázal občanům Medveděv
Rusové si musejí zvyknout na život v hospodářské krizi, protože země bude muset ještě poměrně dlouho fungovat v režimu rozpočtových úspor, jak řekl na vládní poradě o fiskální politice v příštích třech letech to dnes prohlásil Medveděv. Škrty se podle předsedy ruské vlády budou týkat i sociálních programů.
"Rozpočtové zdroje nejsou neomezené a možnost významnějšího zvýšení příjmů není v současné situaci velká," upozornil Medveděv a zdůraznil, že sestavovat rozpočet pro příští rok musí ruská vláda v nelehké situaci. "Musíme realisticky vyhodnotit existující rizika. Parametry rozpočtu v mnohém diktuje stávající stav hospodářství," prohlásil.
Za hlavní problémy, které poměr mezi rozpočtovými příjmy a výdaji ovlivňují, premiér označil pokles cen ropy na světových trzích, zpomalení ekonomického růstu a sankční režim, který od loňska poškozuje ekonomické styky Ruska se zahraničím. "Musíme sestavit rozpočet, který na tyto výzvy náležitě reaguje," řekl.
Pro letošní rok počítal rozpočet s příjmy 15 bilionů rublů (6,7 bilionu korun), ale podle odhadu ministerstva financí budou nižší až o 2,5 bilionu. V příštím roce dosáhne propad příjmů částky 1,8 bilionu a v roce 2017 to bude 1,6 bilionu rublů, uvádí ministerstvo.
S deficitem se ruská vláda hodlá vyrovnat omezením sociálních výdajů. Podle agentury TASS například výše valorizace sociálních dávek by neměla být určena podle skutečné míry inflace, ale podle inflačního cíle. Ten je pro příští rok stanoven ve výši čtyř procent.