Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Chorvatsko nabídlo Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem

Chorvatsko nabídlo Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem
České nemocnice čelí přílivu pacientů | zdroj: Profimedia

Chorvatský premiér Andrej Plenković uvedl na twitteru, že nabídl Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem-19.

Chorvatsko je ochotno postarat se o desítku pacientů z Česka a obdobný počet ze Slovenska, vyplývá z Plenkovičova vyjádření o dnešním telefonátu s šéfy české a slovenské vlády.

„Dnes jsem telefonoval s Andrejem Babišem a Igorem Matovičem, v případě potřeby je Chorvatsko ochotno postarat se o desítku pacientů z každé země,“ napsal večer Plenković na twitteru.

Chorvatsko je koronavirem relativně málo zasažené a pomalu uvolňuje opatření, v řadě regionů se v uplynulém týdnu například otevřely terasy restaurací.

Za posledních 24 hodin přibylo 491 nových případů nákazy koronavirem a 12 úmrtí. Aktivních je v současnosti 3357 případů, z toho 785 pacientů s covidem-19 se léčí v nemocnicích, 78 je připojeno na ventilaci, uvedl na svém webu deník Jutarnji list s odvoláním na velitelství civilní ochrany. V zemi, která má přibližně čtyři miliony obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo skoro čtvrt milionu lidí, z nichž 5621 zemřelo.

V souvislosti s Plenkovičovou nabídkou deník připomněl, že Česko je v poslední době jednou z pandemií nejhůře postižených zemí na světě a nemocnice čelí přílivu pacientů - a skoro stejně špatně je na tom Slovensko.

Zdroje: