Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

V březnu dorazí přes milion dávek vakcíny, mohlo by se zmírnit omezení pohybu

V březnu dorazí přes milion dávek vakcíny, mohlo by se zmírnit omezení pohybu
Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce, řekl Jan Blatný | zdroj: Profimedia

V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19, z toho zhruba 700 000 od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Cílem je podle Blatného v březnu podávat alespoň 35 000 dávek vakcíny denně, v dubnu pak 100 000. Tempo očkování v ČR zrychluje, ve čtvrtek bylo naočkováno 31 376 lidí, dosud nejvíce.

Ke čtvrtku podle Blatného dostalo první dávku vakcíny 78 procent lidí ve věku nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 procent osob v této věkové kategorii. Lidí starších 80 let je v ČR zhruba 440 000, registrace pro ně byla spuštěna v polovině ledna. Zaregistrovala se více než polovina, přes 230 000 osob. V akutní péči je proočkováno 78 procent lékařů a 59 procent sester, dodal ministr.

Do očkování je podle Blatného zapojeno přes 2000 ordinací praktických lékařů. Zaregistrovalo se u nich přes 120 000 lidí. Ministr občany vyzval k tomu, aby nerušili registrace v centrálním systému ve snaze přeregistrovat se k praktickému lékaři. Mohlo by tím dojít ke zpoždění termínu vakcinace.

Kromě vakcíny od firem Pfizer/BioNTech se v ČR očkuje preparáty od společností AstraZeneca a Moderna. Od 27. prosince loňského roku, kdy očkování v Česku začalo, aplikovali zdravotníci celkem 771 223 dávek některé ze tří používaných očkovacích látek. Obě dávky, které mají zajistit maximální účinnost, dostalo 255 480 lidí.

Od února k lidem nad 80 let přibyla možnost registrace pro zdravotníky a od soboty pro učitele. V pondělí se pak spustila registrace i pro seniory nad 70 let. Pacienty z řad sedmdesátníků, kterých je v Česku zhruba milion, mohou k očkování hlásit i praktičtí lékaři.

Žádné masivní rozvolňování

Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Dá se předpokládat, že epidemie začne brzdit. Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce. Nebude se ale jednat o masivní rozvolňování. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že lidé nemají počítat s rozvolněním protiepidemických opatření po ukončení nynějších omezení. Současný lockdown vyhlásila vláda od začátku března na dobu tří týdnů. „Pokud se bude situace lepšit, po této době mohou být pravděpodobně uvolněna ta nejstriktnější opatření, například omezení pohybu v katastru obce a podobně,“ řekl k tomu dnes Blatný.

Dodal, že po 21. březnu určitě nenastane masivní rozvolňování. O tom bude možné uvažovat až ve chvíli, kdy bude hospitalizováno asi 3000 pacientů s covidem-19 a méně. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 8153 lidí s covidem. Zátěž jednotek intenzivní péče podle Blatného ještě narůstá. Denně přibývá přes 2000 nakažených seniorů, takže se dá očekávat, že ještě asi deset dní budou nemocnice přijímat 600 až 700 nových pacientů denně. Všemi kraji se postupně šíří nakažlivější britská mutace koronaviru, která podle Blatného už převzala v Česku dominanci.

Blatný za pozitivní ale označil, že počty nově nakažených přestaly eskalovat a začínají se stabilizovat. Laboratoře ve čtvrtek v Česku potvrdily 14 554 nových případů covidu. Je to méně než v úterý a ve středu a také o 28 méně než před týdnem. S vysokou pravděpodobností se dá podle ministra předpokládat, že s určitým časovým odstupem začne epidemie brzdit. I přesto je ale podle něj důležité dodržovat všechna platná opatření včetně testování zaměstnanců.

Zdroje: