Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Český ráj: Malebný unikát české přírody je chráněný už 65 let

Český ráj: Malebný unikát české přírody je chráněný už 65 let
Trosky jsou symbolem Českého ráje | zdroj: Profimedia

Říká se, že Český ráj nejde jednoduše "vykolíkovat", ale lidé jeho hranice cítí ve svém srdci. Nejstarší česká chráněná krajinná oblast nabízí dokonalou kombinaci přírodních a historických památek v čele s Prachovskými skalami a hradem Trosky.

Přestože místo s poetickým názvem vnímá každý tak trochu jinak, oficiálně se rozkládá na ploše 181 kilometrů čtverečních přibližně mezi Frýdštejnem a městy Michovo Hradiště, Turnov, Sobotka, Jičín a Železný Brod.

Osídlení Českého ráje sahá až do starší doby kamenné. Nejstarší významné kultury se v oblasti začaly rozšiřovat ve čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem, přičemž asi nejvýznamnější byl lid popelnicových polí. Byla to právě (nejen) jejich opevněná sídliště ve skalách, která se stala hlavním impulsem k tomu, aby se 1. března 1955 stalo území první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa.  

Malebná krajina s pískovcovými skalami, jeskyněmi a pseudozávrty a skalními branami je naprosto jedinečná. Od nejstarších pravěkých kultur byla prakticky nepřetržitě osídlená, a tak tu lze najít slovanská hradiště (Prachovské skály), nejstarší česká města, hrady v čele se symbolem Českého ráje - zříceninou hradu Trosky, ale i romantické zámky. 

Mimochodem, Český ráj má asi nejpropracovanější systém turistického značení v Česku. Takže stačí jen vzít do ruky mapu a vyrazit. 

Zdroje:
Vlastní