Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Blíží se vydání nové, možná poslední generace konzolí

Blíží se vydání nové, možná poslední generace konzolí
zdroj: shutterstock

Vydání nové generace konzolí se kvapem blíží. Jaký tedy bude PlayStation 5 a Xbox Series X? A může se skutečně jednat o poslední jedince svého druhu?

Nová generace konzolí
Od vydání poslední generace konzolí Xbox a PlayStatiton uplynulo již více než šest let. V tomto roce nás ovšem čeká nová kapitola v rámci videoherní historie. Už na Vánoce bychom si totiž měli mít možnost pořídit novou generaci konzolí. Jistě, Xbox One a PlayStation 4 se stále prodávají a za dobrou cenu. Navíc lze využít slevové kupóny na Datart.cz či na další specializované e-shopy s elektronikou a pořídit si je ještě levněji, nicméně zrak celé herní obce už se ubírá jinam.

V současné době je dokonce v prodeji i PlayStation 2, což je stále nejprodávanější konzole vůbec, když se jí prodalo 158 milionů kusů. Všichni náruživí hráči už se nicméně nemohou dočkat konce letošního roku. Loni v říjnu byla společností Sony nejprve oficiálně oznámena konzole PlayStation 5 a o dva měsíce později se přidal i Microsoft s novým Xboxem, který dostal oficiální název Xbox Series X. Ačkoli o cenách ještě nepadly konkrétní informace, slevové kupóny půjde brzy po vydání nepochybně uplatnit i na nákup nové generace konzolí.

Srovnání herních konzolí
Nové konzole samozřejmě budou pořádně nadupané. PlayStation 5 bude např. disponovat osmijádrový procesor AMD Zen 2, grafickou kartou AMD Radeon Navi, podporou až 8K, 3D zvukem nebo novým SSD diskem. Samozřejmostí bude také podpora ray tracingu (metoda renderování 3D grafiky) a ovladač navíc nabídne haptickou odezvu, bude se tedy chvět přesně podle toho, co se děje na obrazovce. Sony zatím neodhalila vzhled nové konzole, ale známe už některé ekluzivní tituly jako Watch Dogs Legion, Rainbow Six Quarantine či Gods & Monsters.

Co se týče Xbox Series X, u toto víme, jak bude vypadat. Až doposud herní konzole od Microsoftu připomínala DVD a Blu-ray přehrávače, nový Xbox bude ale daleko rozměrnější a podobný stolnímu počítači. A jak bude vypadat uvnitř? Z hardwaru můžeme vypíchnout rovněž procesor AMD Zen 2, grafickou kartu Radeon s architekturou RDNA, podporu až 8K, SSD disk, ovladač s vylepšeným d-padem anebo podporu ray tracingu. Zaměříme-li se na launchové tituly, musíme zmínit hry Halo Infinite anebo Hellblade II, což je druhý díl Senua’s Saga.

Doporučujeme: jaké z obou připravovaných zařízení nakonec umožní lepší herní zážitek je zatím ve hvězdách. Můžete si každopádně přečíst podrobnější srovnání herních konzolí

Vyjde nová generace konzolí bez potíží a může být poslední?
Ačkoli se zdá vydání PlayStation 5 a Xbox Series X v předvánočním období jako hotová věc, přeci jen ještě není čas jásat. Všechny plány totiž může narušit aktuální epidemie koronaviru, která se samozřejmě dotýká i technologického průmyslu. Sílící opatření mají vliv i na chod továren, přičemž konzole se vyrábějí především v Číně. Je tedy možné, že nový Xbox i PlayStation před Vánoci vyjdou, nicméně na trhu nebude dostatek zařízení pro všechny zájemce o jejich koupi.

V každém případě může být devátá generace konzolí tou úplně poslední. Ne, lidé nepřestanou hrát videohry ani masově nepřejdou k osobním počítačům. Vydání desáté generace konzolí ale může „ohrozit“ streamování, takže hardware už nemusí být podstatný. Vloni představil svou streamovací službu Google. Jeho Stadia nicméně narazila na omezenou propustnost a dostupnost sítí, takže především akčnější žánry nelze zatím v tomto modu hrát. Další generace konzolí by ovšem případně vyšla až za mnoho let, takže je dostatek času všechny stávají problémy vyřešit.

Zdroj obrázku: Redpixel.pl / Shutterstock.com

Zdroje:
Inzerce