Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

„Český agent“ Zeman chce ekonomickou diplomacii bez ideologií a studenoválečnictví

„Český agent“ Zeman chce ekonomickou diplomacii bez ideologií a studenoválečnictví
Miloš Zeman přijal před setkáním s velvyslanci ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka | zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Česko má založit svoji zahraniční politiku na ekonomické diplomacii, podpoře exportérů, získávání zahraničních investic, a nemá být zemí, která bude poučovat ostatní, zejména velmoci. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl na Pražském hradě českým velvyslancům, kteří tento týden absolvují v Praze každoroční poradu. Varoval diplomaty před ideologiemi a studenoválečnictvím.

Ve zhruba čtvrthodinové řeči (plný text ZDE) se věnoval také situaci v Afghánistánu. Podle něho se aliance do této země bude muset dříve nebo později vrátit, protože Tálibán tu za nepříliš dlouhou dobu vybuduje nové teroristické centrum, které bude financováno z prodeje opia. Následovat bude vlna teroristických útoků, řekl Zeman.

Situace v Afghánistánu je debakl a ostuda

Situaci po odchodu vojáků NATO označil za debakl a ostudu, před nimiž varoval. Opět v té souvislosti vyzval k reformě Severoatlantické aliance. „Nevěřme Tálibánu, bude lhát, podvádět a bude se připravovat k novým teroristickým útokům,“ uvedl. „Nemá-li být NATO naprosto impotentní, musí se reformovat a najít odvahu k boji proti mezinárodnímu terorismu,“ uzavřel. Bez podstatné reformy podle něj aliance ztratí smysl.

Zeman se v pasáži věnované prosazování českých ekonomických zájmů označil za českého agenta. Zmínil aktivity zemřelého miliardáře Petra Kellnera. Uspěl podle něho díky svým aktivitám na ruském a čínském trhu. „Odmítnout exportní možnosti na těchto a dalších trzích je pošetilé. Pošetilé jsou i studenoválečnické postoje,“ řekl s odkazem na některé pražské politiky nebo některé politiky KDU-ČSL.

Snížení počtu účastníků v tendru na vybudování jaderné kapacity v Dukovanech a vyškrtnutí firem z Ruska a Číny je podle prezidenta učebnicovým příkladem zvýšení ceny zakázky o několik desítek miliard korun. „Ti, kdo to způsobili,...připraví českou ekonomiku o několik desítek miliard korun. Byl bych rád, abyste si to uvědomili, abyste nedávali přednost ideologickým a studenoválečnických výkřikům,“ uvedl.

Tradiční týdenní porada začala v Černínském paláci v pondělí ráno. Diplomaté se sešli po dvou letech, roční přestávku způsobila epidemie covidu-19. Dnešnímu setkání Zemana s diplomaty předcházela zhruba půlhodinová schůzka prezidenta s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Ten v úvodu zasedání označil spolupráci a komunikaci s prezidentem za základní předpoklad efektivní zahraniční politiky.

Setkání s prezidentem se zúčastnilo několik desítek ambasadorů včetně například velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, v Izraeli Martina Stropnického nebo na Slovensku Tomáše Tuhého. Velvyslanci zaplnili Rudolfovu galerii, v sále seděli s rouškami a v rozestupech.

Setkání českých ambasadorů v pondělí zahájily projevy premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí. Mluvili o důležitosti ekonomické diplomacie, o hlavních spojencích, na něž by se Česko mělo orientovat, i o výzvách, které v blízké budoucnosti před českou diplomacií stojí.

Zdroje: