Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Babiš: Zastavení odposlechů? Nic takového jsem Zemanovi neříkal

Babiš: Zastavení odposlechů? Nic takového jsem Zemanovi neříkal
Andrej Babiš na zámku v Lánech | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by prezidentovi Miloši Zemanovi řekl, že zastavil odposlechy lidí v jeho nejbližším okolí. V rozhovoru pro Českou televizi vyloučil i to, že by u jeho setkání s hlavou státu mohl být kancléř Vratislav Mynář.

Zeman o víkendu v rozhovoru pro Blesk uvedl, že mu předseda vlády za přítomnosti kancléře sdělil, že odposlechy zastavil. Mynář dnes ČTK řekl, že prezidentovy výroky potvrzuje.

Na otázku na rozpor mezi vyjádřeními premiéra a prezidenta odpověděl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odkazem na Mynářovo pondělní vyjádření pro CNN Prima News.

Odposlechy podle prezidenta nasadila Bezpečnostní informační služba (BIS) na jeho ekonomického poradce Martina Nejedlého a další lidi v jeho okolí. O zastavení odposlechů požádal premiéra, který mu sdělil, že odposlechy zastavil, uvedl Zeman. Babiš to odmítá. „Nic takového jsem neříkal,“ řekl premiér ČT. U schůzek s prezidentem navíc nikdo další nebývá. „Všechna setkání, která mám s prezidentem, jsou na čtyři oči. Vylučuji, že by něco takového mohlo proběhnout za přítomnosti pana Mynáře,“ dodal Babiš.

Premiér podle ČT označil prezidentovo tvrzení o zastavení odposlechů „za nesmysl“ a odmítl rovněž to, že by o záležitosti někdy mluvil s ředitelem BIS Michalem Koudelkou. BIS v posledních dnech odmítla Zemanovy výroky přímo komentovat, zdůraznila pouze, že vždy postupuje podle zákona. Odposlechy může nasadit jen s předchozím písemným povolením předsedy senátu vrchního soudu.

Zeman v neděli Blesku řekl, že se před několika lety dozvěděl od vysokého důstojníka BIS o odposleších ve svém nejbližším okolí. Protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle Zemana odposlechy i jeho. „Tak jsem o tom informoval pana premiéra. Posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl.

Jeho vyjádření dnes potvrdil Mynář. „Seděl jsem u toho rozhovoru, kdy tato záležitost, kterou pan prezident zmínil, zazněla,“ řekl Mynář Blesku. Podle deníku ale připustil, že mohl Zeman s Babišem o tématu mluvit i na jiných setkáních, kde jako kancléř nebyl přítomen. CNN Prima News v pondělí Mynář řekl, že má informace o tom, že byl „opakovaně odposloucháván a případně i sledován BIS“.

Záležitostí se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS. Podle předsedy komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se zúčastní i Koudelka. Předpokládá, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií.

E7zHTPPXsAcfr5H Miloš Zeman a Andrej Babiš | zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zdroje: