Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Evakuace z Afghánistánu skončila, informoval Babiš

Evakuace z Afghánistánu skončila, informoval Babiš
Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jakub Kulhánek na tiskové konferenci. V pozadí český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun | zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Třetím letem z Afghánistánu byla evakuační mise podle premiéra Andreje Babiše skončena. 

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek nevyloučil, že jednotliví čeští spolupracovníci nebo lidé s vazbami na Českou republiku ještě mohou být z Kábulu převezeni za pomoci spojenců. Podle jeho nepotvrzených informací jsou tímto způsobem již dva spolupracovníci ČR převáženi americkým letectvem. Zástupci vlády to dnes řekli na tiskové konferenci v Černínském paláci.

Podle Kulhánka bylo evakuováno celkem 170 Afghánců. Řekl, že Česko tak již přepravilo všechny, kteří byli k evakuaci určeni. Dokončení operace označil za zázrak.

Setkání s tiskem se zúčastnil i český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Babiš jemu i vojákům poděkoval, předvedli podle něj fantastický výkon. Kulhánek mu udělil nejvyšší resortní vyznamenání. Podle Balouna se operace podařila a Česko se nemá za co stydět. Řekl, že se podařilo odvézt maximum lidí. Vláda přitom byla v minulých týdnech kritizována za pomalý postup při pomoci českým spolupracovníkům.

Podle vyjádření zástupců vlády se již další evakuační let do Kábulu nevypraví. K jeho zorganizování české úřady vyzývají lidé, kteří se Afgháncům snaží pomáhat. Před letištěm podle nich stále čeká několik rodin, které mají na Česko vazby.

Premiér poznamenal, že díky českým vojákům a velvyslanci Balounovi se podařilo zachránit spoustu životů. Poděkoval i ministrovi Kulhánkovi za nasazení.

Ministr novinářům řekl, že česká diplomacie a armáda mají za sebou jednu z nejtěžších zkoušek z posledních let. Stejnou zkouškou podle něj prošly i evakuované afghánské rodiny, které s sebou často měly malé děti. Byly podle něj v přímém ohrožení života.

Kulhánek již dříve úspěch operace označil za „malý zázrak“. Dnes se opravil, nebyl to podle něj „malý zázrak“, ale „opravdový zázrak“. Situaci v Kábulu označil za totální a neočekávaný kolaps a za tragédii, na kterou se nikdo nemohl připravit. Kromě vojáků poděkoval i členům krizového štábu, který podle něj zasedal takřka nepřetržitě.

Evakuační lety přistály v Praze v pondělí ráno a v úterý a ve středu večer. Do Česka jimi přiletěli zaměstnanci české ambasády včetně velvyslance Balouna, čeští vojáci, afghánští spolupracovníci velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánci, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Několik lidí česká letadla přepravila pro Polsko a Slovensko.

Zdroje: