Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Česko daruje Ukrajině 4000 granátů. „Považuji to za gesto solidarity,“ uvedla Černochová

Česko daruje Ukrajině 4000 granátů. „Považuji to za gesto solidarity,“ uvedla Černochová
„Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii,“ uvedla ministryně Černochová | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun.

Na dnešním jednání o tom rozhodla vláda. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ministryně obrany Jana Černochová, která návrh kabinetu předložila, považuje dar za důležité gesto solidarity.

Česko chce darem posílit obranyschopnost Ukrajiny. O schválení informovalo ministerstvo také na svém webu www.army.cz.

„Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii. K dispozici máme poměrně širokou škálu možností od politické a diplomatické podpory až po konkrétní projevy, jako je právě dar munice, který považuji za důležité gesto solidarity,“ uvedla k rozhodnutí vlády Černochová.

Česko na Ukrajinu pošle 4006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů v hodně 36,6 milionu korun. Převedena bude prostřednictvím darovací smlouvy.

„Účelem daru je posílení obranyschopnosti Ukrajiny, která o pomoc požádala v reakci na situaci, kdy Ruská federace soustředí u jejích hranic značný vojenský potenciál,“ poznamenal Fajnor.

Darovanou munici česká armáda využívá pro samohybné kanonové houfnice DANA. Fajnor uvedl, že vojáci mají dostatečné zásoby této munice a připomněl, že granáty nebudou moct být používány v nově pořizovaných dělech, které Česko kupuje z Francie. Ta budou odpovídat ráži 155 milimetrů, kterou používají spojenecké země z NATO.

„Z toho důvodu se nejedná o materiál, který by byl pro ozbrojené síly perspektivní. Přesto se nejedná o trvale nepotřebný majetek, proto vláda svým usnesením povolila výjimku z podmínky trvalé nepotřebnosti v souladu se zákonem o majetku České republiky,“ dodal Fajnor.

Poznamenal, že takový postup vyžaduje v případě bezúplatného převodu podmínku, aby byl dar materiálu ve veřejném zájmu. „Tato podmínka je splněna, neboť posílení obranyschopnosti Ukrajiny je v zájmu České republiky, protože přispěje ke snížení rizika vzniku ozbrojeného konfliktu na východě Evropy,“ podotkl.

Zdroje: