Česko by mohlo vyslat do Pobaltí na tři stovky vojáků, USA rakety Patriot

Česká armáda by mohla do aliančních mnohonárodních bojových praporů v Pobaltí poslat až 290 vojáků. Působit by měli v Litvě a Lotyšsku od začátku příštího roku do konce ledna 2019. Návrh ministerstva obrany na svém jednání ve středu schválila vláda. Plánem se bude ještě zabývat Parlament. Američané pak možná do Pobaltí pošlou rakety Patriot, které několikrát poskytli i Polsku.
"Do Pobaltí v příštím roce vyšleme až 290 vojáků. Většina z nich bude působit v rámci německého uskupení v Litvě, do kterého kromě nás přispějí také Francouzi, Nizozemci nebo Chorvati," sdělil v úterý ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Minometná četa se pak zapojí pod kanadským velením v Lotyšsku. "Jde o náš jasný příspěvek v rámci kolektivní obrany aliance, na které je založena i naše vlastní bezpečnost," poznamenal ministr.
Loni na summitu NATO ve Varšavě se aliance domluvila, že kvůli posílení své schopnosti odstrašení a obrany pošle čtyři mnohonárodní bojová uskupení do Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska. Důvodem je obava východních členů NATO z ruské politiky. V každé ze zmíněných zemí by mělo být rozmístěno více než 1000 spojeneckých vojáků. Praporu v Estonsku bude velet Velká Británie, v Litvě Německo, v Lotyšsku Kanada a v Polsku USA. Do praporů pak budou přispívat jednotlivé alianční země.
Konkrétně se Česko domluvilo na působení v kanadském a německém kontingentu. Do Litvy by tak měla odjet mechanizovaná rota s asi 250 vojáky. V Litvě by měli čeští vojáci působit od 1. května 2018 do 31. ledna 2019. "Minometná četa se zároveň zapojí do působení bojového uskupení vedeného Kanadou na území Lotyšska. Půjde o maximálně 40 osob na dobu od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019," popsal mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Mechanizovaná rota bude mít kromě "demonstrace připravenosti bránit suverenitu spojenecké země " za úkol na území Litvy i cvičení, a to i společně se spojenci. "Společné výcvikové aktivy a cvičení mohou probíhat na území všech pobaltských států a Polska," dodal Medek.
V Litvě již čeští vojáci působili na začátku letošního roku v rámci společného cvičení zemí Visegrádu, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, a Pobaltí. V minulosti také hlídali čeští piloti vzdušný prostor pobaltských zemí. České stíhačky by se do ochrany pobaltského nebe měly znovu zapojit v roce 2019.
Amerika pošle zbraně, slíbil Mattis
O vojenské spolupráci ve středu v Litvě jednal také americký ministr obrany James Mattis. USA by podle agentury Reuters mohlo v Pobaltí rozmístit rakety Patriot. Protiraketový systém by se měl v regionu objevit během letního vojenského cvičení NATO, které bude zaměřeno na protivzdušnou obranu.
Mattis ve středu ve Vilniusu možnost dočasného rozmístění raket Patriot v Pobaltí výslovně nepotvrdil s tím, že NATO vyšle do oblasti zbraně, které uzná za nezbytné. Podle litevské prezidentky Dalii Grybauskaitéové země "potřebuje veškeré možné obranné prostředky nutné k odstrašení".
Spojené státy a jejich spojenci jsou znepokojení chystanými obřími manévry ruské armády, kterých se má v létě zúčastnit až 100 tisíc vojáků. Cvičení má být největší od roku 2013 a uskuteční se na západě Ruska nedaleko hranic s Polskem, Litvou a Lotyšskem. Podle Mattise je posilování ruské armády v regionu "jednoduše destabilizující".
Pokud budou rakety Patriot v Pobaltí rozmístěny, nebude to podle zdrojů z Pentagonu mít s ruským vojenským cvičením žádnou souvislost. Až tyto manévry začnou, budou prý už baterie z oblasti staženy.
Americká armáda už několikrát na omezenou dobu vyslala baterie Patriot do Polska, které se snaží posílit svou obranyschopnost před ruskou hrozbou. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz nedávno řekl, že jeho země chce do konce roku osm baterií těchto raket koupit. "Tyto systémy nám umožní zaručit polskou bezpečnost," řekl Macierewicz. Prodej podléhá schválení amerického Senátu.