Uznávaný biolog s ruskými předky bude 'vládnout' Lotyšům

- Aktuality autor: pal

Novým lotyšským prezidentem se ve středu oficiálně stal Raimonds Véjonis, který složil slavnostní slib. Bývalý šéf resortu obrany a uznávaný biolog tak ve funkci vystřídal Andrise Bérziňše, který o znovuzvolení kvůli rodinným důvodům neusiloval. 

Novým prezidentem Lotyšska je Raimonds Véjonis, bývalý ministr obrany

Novým prezidentem Lotyšska je Raimonds Véjonis, bývalý ministr obrany,zdroj: Profimedia.cz

Při tajném parlamentním hlasování prošla jeho kandidatura až na pátý pokus, v němž tento devětačtyřicetiletý politik získal ve stočlenné sněmovně 55 hlasů. Véjonis byl v pátém kole už jediným kandidátem, když v předchozím hlasování ze souboje vypadli všichni tři jeho soupeři.

Jak se biolog a ekolog stane hlavou Lotyšska?   

Véjonis pochází z rusko-lotyšské rodiny, narodil se v ruském Pskově a v Rize vystudoval biologii. Jeho kandidaturu navrhlo a podpořilo lotyšské sdružení Zelených a Rolníků.

Hlavním tématem prezidentských voleb bylo zajištění bezpečnosti státu v podmínkách rostoucího tlaku sousedního Ruska. Ukrajinská krize, regionální bezpečnost a posilování ruské armády zcela ovládly předvolební kampaň. Kandidáti diskutovali o posilování Severoatlantické aliance (NATO) v Pobaltí a postavení silné ruské menšiny v Lotyšsku.

Ruská média zaznamenala, že nový šéf státu vyjádřil ochotu používat ruštinu v komunikaci s menšinou, popřípadě v mateřštině své matky udělovat interview. V rozhovoru se serverem Delfi vyjádřil také zájem o spolupráci se všemi sousedy, včetně Ruska, s nímž jsou ale vztahy napjatější, prý kvůli ruské "nepředvídatelnosti" a "agresivitě", jak Moskva loni předvedla na Krymu a na východě Ukrajiny, řekl.

Lotyšský prezident je spíše reprezentativní funkce

Prezident v Lotyšsku vykonává spíše reprezentační funkce, výkonná moc plně přísluší vládě.

Véjonis je uznávaným biologem a ekologem. Do vysoké politiky vstoupil v listopadu 2002, kdy se stal ministrem životního prostředí a regionálního rozvoje. Ministrem životního prostředí a občas současně i regionálního rozvoje byl až do roku 2011. Až do loňského ledna, kdy se stal ministrem obrany, byl také poslancem Sejmu, jednokomorového lotyšského parlamentu.

Véjonis je ženatý, má dvě děti.

Tagy: zahraničí Lotyšsko Pobaltí lotyšský prezident lotyšská politika

Zdroje: ČTK