Češi to zase světu natřeli: Vévodí žebříčku nejnezdravějších zemí

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Pokud jde o kombinaci konzumace alkoholu a tabáku a o počet obézních lidí, je Česká republika nejnezdravější zemí na světě. Vyplývá to ze srovnávací studie 179 zemí světa, o níž informoval britský server Clinic Compare. Opírá se přitom o veřejně dostupná data Světové zdravotnické organizace (WHO), americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Světové plicní organizace (WLA).

Na druhém místě nelichotivého žebříčku je Rusko, na třetím Slovinsko, následuje Bělorusko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko, Lucembursko a desáté jsou Spojené státy s Litvou. V první desítce tak je devět bývalých komunistických zemí ze střední a východní Evropy,

V Česku se v průměru na osobu ročně zkonzumuje 13,7 litru alkoholu a země je na 11. místě co do spotřeby tabákových výrobků. Celkově třetí Slovinsko je na šestém místě v množství vykouřených cigaret za rok, a to 2637 na osobu. USA se do první desítky dostaly kvůli rozšířené obezitě, která postihuje 35 procent jejich obyvatel. Jinak nejobéznější jsou obyvatelé tichomořských ostrovů. Samoa má takto postiženo 41,6 procenta populace.

Nejzdravější je Afghánistán, ale měnili byste?

"Nejzdravější" zemí světa je v této srovnávací studii Afghánistán s pouhými 2,7 procenta obézních obyvatel. Země je také ve skupině 20 států světa, kde se nejméně kouří a pije alkohol. Do skupiny deseti "nejzdravějších" jsou zařazeny další velmi chudé země. Druhá je Guinea, následuje Niger, Nepál, Kongo (Konžská demokratická republika), Eritrea, Malawi, Somálsko, Mozambik a Etiopie. Studie tak nezohledňuje okolnost, že jde často o regiony postižené častým ozbrojeným násilím, opakujícími se epidemiemi a rozšířenou podvýživou.

Britský list The Independent ve svém komentáři uvádí, že obyvatelé České republiky vycházejí ze studie jako jedni z největších ochmelků na světě. Neupozorňuje ale na fakt, že se konzumace eviduje zeměpisně, a tedy že se na ní podílejí například i zahraniční turisté, včetně těch britských, kteří hromadně pořádají víkendové nájezdní výlety do pražských restauračních zařízení.

Tagy: Česko Velká Británie zahraničí domácí obezita alkoholismus dětská obezita zdraví a životní styl obezita v USA obezita v ČR cigarety a kouření

Zdroje: ČTK