Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Obrázky na cigaretách soutěží v děsivosti a emocionálním vydírání

Obrázky na cigaretách soutěží v děsivosti a emocionálním vydírání
Varovné obrázky na krabičkách cigaret jsou součástí života českých kuřáků už téměř rok | zdroj: Profimedia

Varovné obrázky na krabičkách cigaret jsou součástí našich životů už téměř rok. I ve světě jde už o běžnou praxi, jejíž odstrašující účinek, ale ještě nikdo nepotvrdil. A možná ani nemůže. V každém případě české obrázky nepatří ve srovnání s některými z jiných koutů světa k těm nejděsivějším.

Ministerstvo zdravotnictví varuje. Svého času měl tento nápis stačit k tomu, aby varoval, nebo rovnou odradil kuřáka od toho, aby si zapálil další cigaretu. Čeští poslanci nakonec následovali světovou zdravotnickou osvětu, navíc umocněnou požadavkem Evropské komise, a od loňského září české cigaretové krabičky mají na sobě kromě varování i odstrašující obrázek.

Dnes tak minimálně 65 procent plochy krabiček zabírají obrázky, které detailně znázorňující rakovinu plic, hrtanu, nebo lidi na nemocničním lůžku. Hlavním cílem vizuálních varování má být odrazující účinek hlavně na mládež. Podle Eurobarometru ročně zemře kvůli kouření 700 tisíc Evropanů.

Při pohledu na stejnou praxi v zahraničí, ale nejen kuřák zjišťuje, že i v případě obrázků na krabičkách platí otřepaná fráze "jiný kraj, jiný mrav". Obrázky se předhánějí buď v hrůznosti ztvárnění různých stádií rakoviny, nebo takzvaně hrají na emoce, když ukazují umírající kuřáky či poškozené děti.

Zdroje:
Profimedia