Na vrahy šéfa českého podsvětí je zatím spravedlnost krátká

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Vražda jednoho z šéfů tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 zatím nebude potrestána. Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.

Pavel Šrytr

Pavel Šrytr,zdroj: MICHAL PROTIVANSKÝ / CZECH NEWS / CNC / Profimedia

Bělu v dubnu před 21 lety zastřelilo ozbrojené maskované komando nejméně pěti lidí v jeho domě v Úvalech u Prahy. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

Policie loni na jaře na základě nových informací, mezi něž patřily hlavně svědecké výpovědi, oba muže zadržela. Stalo se to jen několik týdnů před promlčením činu. Šrytr s Kacem vinu dlouhodobě odmítají. Hrozilo jim až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Rozsudek se očekával

Rozsudek se očekával, jelikož návrh na zproštění kvůli pochybnostem o jejich vině podala kromě advokátů také státní zástupkyně. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaní se vzdali práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu.

Předseda trestního senátu Ivo Zelinka připomněl, že policie případ v minulosti dvakrát odložila. Vzhledem k době, které od činu uplynula, v podstatě nebyly důkazy vypovídající o pachatelích. Soud měl jen dvě výpovědi svědkyň z místa činu. Jedna svědkyně původně mluvila proti obžalovaným, později však výpověď změnila a tvrdila, že je nepoznala. "Dříve podobné poznatky neuváděla, přestože byla vytěžována opakovaně," řekl Zelinka. Dodal, že usvědčující informace o pachatelích začala říkat až v době, kdy byla vyslechnuta policisty, kteří jí tvrdili, že její výpověď je jenom doplněním důkazů, kterých mají dost. Druhá svědkyně od začátku tvrdila, že neví, kdo střílel. "Neexistuje žádný přímý důkaz, který by obžalované usvědčoval," řekl Zelinka při zdůvodnění rozsudku.

Pak měl soud k dispozici řadu dalších výpovědí, které byly mnohdy nepřesvědčivé. Často šlo o výpovědi, kdy se svědci informace dozvěděli z doslechu od jiných lidí. Soudce zdůraznil, že pro odsouzení pachatelů nesmí mít žádné pochybnosti, což se v tomto případu nestalo. "Nebylo vyloučeno, že jsou pachateli jiné osoby, než byly postaveny před soud," zdůraznil Zelinka.

Šrytr po vynesení rozsudku s novináři nemluvil. Jeho advokátka Karolína Babáková uvedla, že je s rozsudkem spokojena a považuje ho za objektivní. Kaco zkritizoval práci policie a postěžoval si na svůj zdravotní stav, který se mu prý zhoršil kvůli tomu, že byl osm měsíců ve vazbě.

Šrytr s Kacem tvrdí, že zájem na vraždě mohli mít příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro něj pracovala. V médiích se krátce po Bělově vraždě objevily i informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Běla mladší však v květnu u soudu uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu prsty nemá.

Lidé obvinění týmem Tempus od soudu odešli osvobozeni v v dřívějších kauzách

Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Lidé obvinění týmem Tempus přitom od soudu odešli osvobozeni už dříve.

  • Vražda vymahače dluhů z Prahy v roce 1993:

V listopadu 2013 kriminalisté ohlásili, že vyřešili téměř 20 let starou vraždu vymahače dluhů z Prahy 4 a v souvislosti s ní obvinili čtyři muže ve věku od 48 do 53 let. Jeden z podezřelých vraždu podle policie naplánoval, další objednal a zaplatil dvěma mužům, kteří koncem listopadu 1993 tehdy dvaatřicetiletého muže zastřelili. V prosinci 2014 ale pražský městský soud čtveřici mužů zprostil obžaloby, podle soudu se neprokázalo, že skutek spáchali. V únoru 2015 pak žalobce stáhl své odvolání.

  • Vražda podnikatele v Otrokovicích v roce 2005:

V únoru 2014 policisté oznámili, že pravděpodobně vyřešili vraždu podnikatele v Otrokovicích na Zlínsku z roku 2005. V případu obvinili Martina Bódiše, někdejšího zaměstnance zavražděného. Krajský soud ve Zlíně muže, který svou vinu odmítal, dvakrát odsoudil na 14 let vězení, případ mu ale vždy vrátil Vrchní soud v Olomouci. Koncem listopadu nakonec Bódiše zprostil viny i zlínský krajský soud a rozsudek potvrdil i vrchní soud. "Myslíme si stejně jako soud nalézací, že obžalovaný Bódiš má s věcí něco společného. Ale to neznamená zákonnou jistotu, o které nejsou důvodné pochybnosti," stojí v rozhodnutí z dubna 2016.

  • Vražda číšníka ve Zlíně v roce 2001:

V červnu 2014 policie oznámila, že objasnila téměř 13 let starou vraždu mladého číšníka, který byl ubodán v hospodě na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně v prosinci 2001. V dubnu 2015 vyměřil Krajský soud ve Zlíně třiačtyřicetiletému Janu Prokopovi 17 let vězení, ten vinu odmítl a na místě se odvolal. Vrchní soud v Olomouci v září 2015 případ vrátil zpět ke krajskému soudu. Ten Prokopa o měsíc později i napodruhé odsoudil ke stejnému trestu, podle rozsudku osmnáctiletého číšníka zavraždil surovým a trýznivým způsobem, a to kvůli majetkovému prospěchu. Verdikt poté potvrdily vrchní i Nejvyšší soud a loni v říjnu pachatelovu stížnost odmítl i Ústavní soud.

  • Vražda dvou podnikatelů s LTO z roku 1995:

V dubnu 2015 poslal soud do vazby Jiřího Večeře, stíhaného kvůli dvěma vraždám z roku 1995 ve Zlíně a Uherském Hradišti, které byly spojeny s obchody s lehkými topnými oleji. Večeř už byl v minulosti odsouzen pro stejnou trestnou činnost a před zadržením byl podmíněně propuštěn z vězení. Loni v červnu Krajský soud ve Zlíně Večeře zprostil obžaloby. "Chybí přímý důkaz, který by nasvědčoval účasti obžalovaného na skutku. Výpovědi byly jen o tom, co kdo kde slyšel, nikdo ale nic neviděl," stálo v rozsudku, který letos v březnu potvrdil i olomoucký vrchní soud.

Tagy: Česko domácí podsvětí kriminalita v Česku únosy a vraždy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK