Brusel ocenil venezuelské demokraty, poslanci protestovali

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získali demokratická opozice a političtí vězni ve Venezuele. Na plenární schůzi Evropského parlamentu ve Štrasburku to ve čtvrtek oficiálně oznámil jeho předseda Antonio Tajani. Kromě venezuelské opozice byli letos mezi finalisty také guatemalská bojovnice za lidská práva Aura Lolita Chávezová a vězněný švédsko-eritrejský novinář a spisovatel Dawit Isaak.

Červencová demonstrace v New Yorku

Červencová demonstrace v New Yorku,zdroj: Profimedia.cz

"Nemůžeme zavírat oči před pošlapáváním demokracie a základních lidských svobod," uvedl předseda parlamentu Tajani.

Venezuelské Národní shromáždění ovládané opozicí, které režim prezidenta Nicoláse Madura zbavil zákonodárné moci ve prospěch takzvaného Ústavodárného shromáždění kontrolovaného vládní stranou, je podle Tajaniho "jediným demokraticky zvoleným parlamentem" ve Venezuele.

Režim v jihoamerické zemi označil za "totalitní" a hospodářskou situaci za "humanitární krizi". Proti výběru vítěze se během Tajaniho řeči ozval protest z řad krajně levicových poslanců, předseda Evropského parlamentu ale vyzval, aby poslanci respektovali rozhodnutí většiny.

"Toto ocenění je podporou boje demokratických sil ve prospěch demokratické Venezuely a proti Madurovu režimu," uvedl na twitteru ještě před oficiálním oznámením předseda liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. Právě jeho frakce navrhla společně s Evropskou lidovou stranou, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, venezuelskou opozici na získání prestižního ocenění. Mezinárodní společenství Verhofstadt vyzval, aby se připojilo k jeho frakci v boji za svobodu venezuelského lidu.

Ke gratulaci předsedy ALDE se připojili i členové liberální frakce z řad českých europoslanců. "Máte naši podporu!!!" napsala na twitteru poslankyně Dita Charanzová. "Se stoupenci venezuelské demokracie jsem v úzkém kontaktu a vím, že je informace o udělení ceny velmi těší," uvedla v tiskovém prohlášení. Úctu obětem protivládních protestů ve Venezuele vyjádřila její kolegyně Martina Dlabajová. "Gratuluji! I když jistě by raději (členové venezuelské opozice) uvítali samotné změny v zemi," napsal na twitteru europoslanec Pavel Telička.

Venezuelou zmítá dlouhodobá hospodářská i politická krize. Prezident Maduro se snaží udržet moc navzdory odporu parlamentu, který ovládá opozice. Režim vytvořil jakýsi vzdoroparlament pod názvem Ústavodárné shromáždění, jehož legitimitu například Evropská unie a USA neuznaly. Shromáždění si přivlastnilo v polovině září s pomocí ústavního soudu, který rovněž podporuje Madura, zákonodárnou pravomoc.

Do užšího výběru kandidátů na Sacharovovu cenu se venezuelská demokratická opozice dostala již v roce 2015. Tehdy ale ocenění získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví.

Sacharovovu cenu Evropský parlament uděluje od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod. Její udělení je spojeno s finanční odměnou ve výši 50 tisíc eur (asi 1,3 milionu Kč).

Mezi laureáty patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Aun Schan Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček. Loni cenu dostaly aktivistky irácké komunity jezídů Nadja Muradová a Lamíja Adži Bašárová.

Zástupci venezuelské opozice by si měli Sacharovovu cenu převzít při slavnostní ceremonii ve Štrasburku, která se uskuteční 13. prosince.

Tagy: zahraničí Brusel europarlament Venezuela lidská práva diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK