Brusel: Česko vyjmulo Čapí hnízdo z projektů placených unií

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 12. 2017 16:04) - Aktuality autor: šar

Podle Evropské komise české úřady vyňaly farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů, sdělila mluvčí komise. Uvedla rovněž, že posuzuje zprávu Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) o financování farmy, a vyzvala ČR, aby výdaje na projekt vyjmula z programu ROP. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo,zdroj: Profimedia.cz

"Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi doporučení OLAF ohledně českého projektu známého jako Čapí hnízdo. Doporučení prostudujeme a vyhodnotíme. Byli jsme dále informováni, že české úřady už rozhodly, že výdaj vztahující se k tomuto projektu bude vyjmut z programu financovaného z evropských fondů," sdělila bez dalších podrobností mluvčí EK.

Babiš serveru Novinky.cz řekl, že to nechápe. "Nechápu, jak by to (úřady) mohly vyjmout, když dotace byla přidělena v rámci evropských fondů a Regionálního operačního programu (ROP) pro střední Čechy," uvedl pro Novinky.cz. Více se k tomu vyjadřovat nechtěl.

Bývalý předseda výboru regionální rady ROP Střední Čechy Miloš Petera (ČSSD) řekl, že padesátimilionová dotace pro Čapí hnízdo byla schválena za hejtmana Petra Bendla (ODS) a finance byly čerpány za jeho nástupce Davida Ratha (dříve ČSSD). Projekt byl podle Petery předáván k proplacení ministerstvu pro místní rozvoj. Dotace úřady vyplácejí ze státního rozpočtu ČR a následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení Evropské komisi.

Server Neovlivní.cz napsal, že ministerstvo financí a středočeský krajský úřad vedené Babišovým hnutím ANO předešly bruselské úřady, které se chystaly podle zjištění serveru vymáhat po Česku miliony zpět. České úřady rozhodly, že dotace bude zaplacena z českého rozpočtu. Padesát milionů tak zaplatí v první fázi daňový poplatník, uvedl web.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila ministerstvo financí vynětím Čapího hnízda z projektů spolufinancovaných EU nepřímo přiznalo, že dotace na Čapí hnízdo nebyla v pořádku. "Kdyby si totiž za projektem stálo, tak by takový krok neudělalo a naopak by šlo do sporu s Evropskou komisí, který by se řešil ve správním řízení," uvedl na twitteru.

Státní zástupci se dnes k informacím o vyšetřování OLAF nechtěli vyjadřovat. "Nic jsme neobdrželi, tudíž se nebudeme nijak vyjadřovat," řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. "Nejvyšší státní zastupitelství se k tomu nebude nijak vyjadřovat," odpověděl mluvčí nejvyššího zástupce Petr Malý na dotaz, zda úřad má k dispozici závěry OLAF z vyšetřování.

Česká policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Tagy: Česko domácí Evropská unie Evropská komise Agrofert česká politika evropské dotace Čapí hnízdo

Zdroje: ČTK