Kauza Čapí hnízdo: Imunitní výbor vyslechne Babiše v lednu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 12. 2017 16:53) - Aktuality autor: šar

Sněmovní imunitní výbor pozve premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka, vyšetřovatele a státního zástupce v případu Čapí hnízdo na jednání, které se uskuteční 9. ledna. Budou na něm moci vysvětlovat své pohledy na kauzu. Novinářům to po středeční schůzi výboru řekl předseda Stanislav Grospič (KSČM) a další členové.

Andrej Babiš bude vypovídat v druhém lednovém týdnu

Andrej Babiš bude vypovídat v druhém lednovém týdnu,zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Jednání se uskuteční den před tím, co bude sněmovna projednávat žádost o vyslovení důvěry Babišově jednobarevné menšinové vládě. Zatím není jasné, zda výbor už na tomto zasedání dospěje k doporučení plénu, zda má Babiše a Faltýnka ke stíhání vydat, nebo ne.

"Osobně se domnívám, že na základě rozpravy, která probíhala v mandátovém a imunitním výboru, se to nedá čekat," řekl zpravodajka výboru Kateřina Valachová (ČSSD). Grospič a ani místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO) nechtěli věc komentovat.

Vyšetřovatel Pavel Nevtípil už byl podle informací z výboru zbaven mlčenlivosti, aby mohl před jeho členy vypovídat. V případě státního zástupce Jaroslava Šarocha výbor na informaci o zbavení mlčenlivosti ještě čeká.

Výbor zopakoval požadavek na policisty, aby se jeho členové mohli seznámit se spisem případu Čapí hnízdo přímo ve sněmovně, což policie nedávno odmítla. "Debatovali jsme o tom, že budeme žádat policejní orgán, aby nám vycházel trochu více vstříc. To znamená, aby nám umožnil nastudování spisu v Poslanecké sněmovně, popřípadě aby rozšířil termín, do kdy můžeme spis studovat my na policejní stanici," uvedla Malá.

Grospič podotkl, že členové výboru jsou si vědomi toho, že by měli policejní žádost o Babišovo Faltýnkovo vydání řešit bez odkladů a průtahů. Chtějí proto, aby mohli nahlížet do spisu také mezi Vánoci a Novým rokem a v prvním lednovém týdnu. "Také žádáme o to, zda bychom mohli nahlédnout do dozorového prověrkového spisu," dodal.

Policie obvinila před sněmovními volbami vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně manželky premiéra Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Sněmovna musí o vydání obou poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

OLAF uzavřel vyšetřování

Ve středu bylo také oznámeno, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) uzavřel své vyšetřování kauzy.

"V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice," uvedla mluvčí úřadu Silvana Enculescuová.

Výsledky OLAF postoupil příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi. Enculescuová dodala, že následné kroky spadají pod české orgány, úřad se proto nebude k věci nadále vyjadřovat.

Spis zatím do komise nedorazil. Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že se k vyšetřování nebude nijak vyjadřovat. Ministerstvo financí tvrdí, že zatím žádné dokumenty neobdrželo.

"Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom. Měli jsme jednání, takže jsem nečetl mediální výstupy," reagoval pak ve středu Babiš na dotaz novinářů, zda má informace o tom, že OLAF uzavřel vyšetřování. K záležitosti se blíže vyjadřovat nechtěl.

Tagy: Česko domácí hnutí Ano česká politika evropské dotace Čapí hnízdo

Zdroje: ČTK