Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Komentář: Trump řídí Ameriku jako firmu. Na ptáky z FBI je ale krátký

Komentář: Trump řídí Ameriku jako firmu. Na ptáky z FBI je ale krátký
Po brífinku k přiznání Michaela Flynna zamířil Donald Trump vrtulníkem do Utahu | zdroj: Profimedia

Andrej Babiš se chystá řídit stát jako firmu. Není sám, na druhé straně Atlantiku se o to pokouší Donald Trump.

Heslo řídit stát jako firmu (svůj byznys) není vlastní jen Andreji Babišovi. V Americe se jím v kampani oháněl Donald Trump.

Teď se o to snaží už téměř rok v Bílém domě. Jenže některé divize firmy Amerika ho neposlouchají. Zejména policie a justice.

Americký prezident s pořadovým číslem 45 neuznává rozdělení moci – fabrika přece musí mít jednoho generálního ředitele. A tak kibicuje do práce soudů i policejních vyšetřovatelů.

Rozčiloval se na soudce, kteří na dlouhé měsíce pozastavili platnost jeho dekretů zakazujících vstup do země občanům několika muslimských zemí. Jak by ne. Šéf firmy přece nemůže strpět, aby někdo měnil, odkládal, nebo dokonce rušil jeho příkazy.

Nejnověji (a nikoli poprvé) se Trump navezl do Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Přimělo ho k tomu pokračující vyšetřování jeho někdejšího spolupracovníka a poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Ohrožuje nejen lidi z nejbližšího okolí prezidenta, ale i jeho samotného. Vrchní velitel pravil, že FBI je v troskách a že je "nutné ho vyčistit".

Je za tím politika?

Obdobnou hrozbou a komplikací je pro nastupujícího generálního ředitele firmy Česko Andreje Babiše vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Jeho pobočníci z ANO se snaží stíhání zastavit.

Sám Babiš za stíháním vidí politické odpůrce, kteří ho chtějí vyštípat z vlády. "Nic nemají, nic se nestalo… Samozřejmě je to zájem lidí, kteří nechtějí, abych byl vůbec v politice," pravil před volbami a stěžoval si na "kontroverzního" vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který má dotační případ Babišovy farmy na starost.

"Musíme si zkrátka ještě počkat, až nám uzraje ta situace do té míry, že budeme mít jasně pracující nezávislou polici, až budeme mít jasně nezávislé státní zastupitelství, až budeme mít…," řekl zase po volbách v rozhovoru pro DVTV Radek Vondráček, nový předseda sněmovny z firmy ANO. (Nenechte se oklamat – Vondráček samosebou nemyslí, že ANO bude pouze čekat na nějaké "zrání", ANO bude policii a justici měnit ke svému obrazu.)

Trump postupuje obdobně jako Babiš. Útočí na vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabývá ruskou stopou v loňských amerických volbách. "Vyšetřuje věci, které se nikdy nestaly," prohlásil. "Dělá z vyšetřování hon na čarodějnice."

Trumpovi právníci se snaží Muellera očernit. Zkoumají jeho možné střety zájmů. 

Prezident chtěl už dříve vyšetřování Flynnových kontaktů s Rusy zarazit. V květnu vyhodil ředitele FBI Jamese Comeyho. Jenže vyšetřování pokračuje i pod novým šéfem.

Federální vyšetřovatelé jsou prostě autority, které si do své práce nenechají mluvit a na mínění nejvyšších autorit neberou ohled.

Donaldův dům z karet

Čapí hnízdo je notoricky známá dotační finta, kterou Babiš vytáhl z unijní pokladny padesát milionů korun. Může mu zkomplikovat premiérství.

Russia-Gate se týká vyšetřování ruského vlivu na americké volby. Web britské stanice BBC píše, že svou dramatičností překonává zápletky seriálu House of Cards (Dům z karet). Stopy vyšetřovatele přivedly k lidem z Trumpova týmu. Donaldovi tato kauza může pořádně zavařit.

Muellerova pozornost se teď soustředí na penzionovaného generála Flynna, který měl čilé kontakty s ruským velvyslancem v Americe Sergejem Kisljakem. Flynn dlouho tvrdil, že vedli jen společenskou konverzaci. Až nedávno přiznal, že probírali citlivá témata. Například americké sankce vůči Rusku.

Flynn se s velvyslancem stýkal už v době, kdy Trump ještě nevládl, a tak nemohl mít regulérní pověření, aby s představitelem cizí země vyjednával. Takový postup se v Americe pokládá za spiknutí.

Flynn je přitom obviněn pouze ze lhaní FBI. Z toho analytici svorně usuzují, že výměnou za lehčí obvinění získal postavení spolupracujícího svědka. Shodují se i na tom, že vyšetřovatel by na dohodu s Flynnem nepřistoupil, kdyby mu bývalý Trumpův poradce nemohl nabídnout něco výjimečného.

"Mueller použije Flynna jako návnadu, aby na udici chytil ještě větší rybu. Jenže větších ryb než on není mnoho," cituje web Politico Orina Kerra, profesora trestního práva z Univerzity George Washingtona.

Bude Flynn svědčit proti členům Trumpovy vlády, nebo dokonce proti samotnému prezidentovi, jak naznačuje Kerr?

Není přitom jasné, zda Flynn s ambasadorem vůbec něco dohodl. A kdo ví, zda mu prozradil něco, co neměl. Vážné je však už samotné podezření, že Trump o Flynnově angažmá na ambasádě přinejmenším věděl (pokud jej rovnou kontakty nepověřil) a snažil se ho utajit.

Podezření zesílilo poté, co v sobotu ráno Donald neudržel na uzdě temperament a vypustil do světa tweet, ze kterého vyplývá, že měl o Flynnově činnosti poznatky. "Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi a FBI," psal prezident. Svého poradce přitom vypakoval z vlády ještě před tím, než se ke lžím přiznal vyšetřovatelům.

Bílý dům se teď vymlouvá na to, že tweet nepsal Trump, ale jeden ze členů jeho týmu. Věřte, nevěřte… První možnost platí pro lehkověrnější nátury.

Imunita, milost, nebo justice bez hranic?

Russia-Gate i Čapí hnízdo jsou výbušné kauzy. Babiš může doufat, že ho poslanci nevydají a jednou, až zmizí ze sněmovny, jeho právníci odkloní vyšetřování, případně soudní proces do ztracena, jak v Česku bývá zvykem.

Trump, na rozdíl od Babiše, má pravomoci k tomu, aby vyšetřovatele odvolal. (Vyšetřovatele Čapího hnízda může odvolat jen státní zástupce.)

Jenže vyhazov Muellera by prezidentovi sotva prošel. Upozornil by na to, že má co skrývat. Donald by si řekl o impeachment – ústavní žalobu.

Trump by také mohl sám sobě udělit milost. Na tuto možnost se už ptal právníků. Ústava mu to nezakazuje, jenže žádný z amerických prezidentů se o to dosud nepokoušel. Je jasné, že by to bylo pokládáno za velkou opovážlivost.

Ukazuje se, že i tak mocná figura, jakou je americký prezident, není nad zákonem. Bude nad ním český premiér? Záleží na poslancích.

Zdroje:
Vlastní