Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Britský premiér psal Babišovi ohledně Vrbětic. Měl jste zavolat dříve, naznačuje v dopise Johnson

Britský premiér psal Babišovi ohledně Vrbětic. Měl jste zavolat dříve, naznačuje v dopise Johnson
„Doufal jsem, že se spolu spojíme po telefonu dříve, než vyšly najevo zprávy odhalující pachatele výbuchu ve Vrběticích,“ píše v dopise Johnson | zdroj: Profimedia

Britský premiér Boris Johnson v dopise českému premiérovi Andreji Babišovi napsal, že se s ním měl spojit kvůli informacím o zapojení ruských agentů do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích. Z dopisu dnes cituje web týdeníku Respekt. Johnson v něm současně vyjádřil Česku podporu.

Prezidenti a premiéři zemí EU vyjádřili v noci na dnešek na bruselském summitu solidaritu Česku v souvislosti s kauzou Vrbětice a následným diplomatickým sporem s Ruskem. O společném vyhošťování diplomatů v solidaritě s Českem lídři nejednali. Babiš předtím odmítl informace webu Politico, podle kterého mu německá kancléřka Angela Merkelová nedávno vytkla, že Praha před vypovězením pracovníků ruské ambasády nekoordinovala akci s unijními spojenci.

Johnsonův dopis je z 5. května, je tedy datovaný zhruba dva a půl týdne poté, co Babiš s vicepremiérem Janem Hamáčkem v souvislosti s explozemi z roku 2014 informovali o prvním vyhoštění ruských diplomatů, uvedl Respekt. „Doufal jsem, že se spolu spojíme po telefonu dříve, než vyšly najevo zprávy odhalující pachatele výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 a jejich napojení na zločiny spáchané týmiž jedinci později v Salisbury,“ napsal Johnson.

V dopisu zmínil podporu ze strany Londýna. „Píši vám, abych vyjádřil nejsilnější možnou podporu vaší reakci na zákeřné ruské aktivity namířené proti vaší zemi. Vaše odhodlaná obrana národní suverenity bude mít nepochybně pozitivní dopad přesahující hranice vaší země a pomůže zabránit dalším podvratným krokům cizích států,“ dodal Johnson.

Více než dvouhodinovou debatu o vztazích s Ruskem vedli v pondělí šéfové států a vlád deset dní poté, co Moskva zařadila Česko na seznam zemí, které nejsou přátelské. Učinila tak zatím poslední krok ve sporu, který v polovině dubna zahájilo zveřejnění závěru českých tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích byli v roce 2014 ruští agenti. Česko se poté rozhodlo zásadně snížit obsazení ruské ambasády v Praze a početně jej vyrovnat se stavem na českém velvyslanectví v Moskvě.

Zdroje: